Başbakan Erdoğan yeni dönemin yol haritasını çizdi: Önce teşkilat!

Siyasette partilere genel başkan olunabiliyor. Ama lider olmak hiç de kolay değil. Liderlik, özellikle de siyasi parti liderliği farklı özellikler gerektiriyor.
Türk siyasetinin son dönemine bakıldığında, özellikle de 1980 sonrası incelendiğinde genel başkan ile lider arasındaki fark çok daha iyi anlaşılıyor.
Bu noktada…
Son döneme damgasını vuran lider olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kendiliğinden öne çıkıyor.
Daha…
Refah Partisi İstanbul İl Başkanı olduğu dönemde de, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde de lider özelliğini hissettirmişti.
Bu özelliğini…
AK Parti’nin kuruluşuyla birlikte genel kamuoyu da kabul etti.
Gördüğümüz şu:
Erdoğan’ı farklı bir lider yapan özelliklerinin başında parti teşkilatına verdiği önem geliyor.
Nitekim…
AK Parti’nin her ay yapıp geleneksel hale getirdiği il başkanları toplantılarına başından sonuna kadar katılıp konuşmaları not almasıyla teşkilata verdiği önemi gösteriyor.
Oysa…
Geçmişte liderler ya da genel başkanlar, bu tür toplantıların başında konuşup giderlerdi.
Yine…
Son dönem siyasetine milletvekilleriyle kamp geleneğini soktu. Yılda iki kez yapılan milletvekilleri kampı, şimdi diğer partilerin de programlarına girdi.
Bütün bunlar bir yana…
Erdoğan’ın parti teşkilatına verdiği önemin anlamı, 3 ay önce yaşanan Gezi Parkı eylemleri sırasında çok daha iyi anlaşıldı.
Görülmemiş bir hızla büyüyen ve tüm kentlere yayılan eylemlere karşı, hedefte kalan parti teşkilatları ve üst yönetimi dağılır ve iktidar bile kaybedilebilirdi.
Ne var ki…
Erdoğan lider özelliğiyle teşkilatlarını bir araya getirdi, partinin ve iktidarın ayakta kalmasını sağladı. Gerçi o süreçteki söylemleri tartışıldı ama teşkilat bütünlüğü açısından stratejik bir hamleydi.
Bugüne gelince…
Önümüzde yeni bir siyaset dönemi var. Mart 2014’te yerel seçimler yapılacak. Hemen arkasından, 5 ay sonra Ağustos 2014’te cumhurbaşkanlığı seçimi var. O seçimden 10 ay sonra da milletvekili genel seçimi olacak.
Böyle bir üst üste seçim döneminde cumhurbaşkanlığı seçimi ilgi çekici özellikler taşıyor.
Gerçi…
Geçen haftaya kadar başkanlık sistemi beklentisi vardı ama artık bu konu gündemden çıktı. Şimdi, partili cumhurbaşkanı söz konusu. O noktada da Recep Tayyip Erdoğan ilk akla gelen aday.
Kısacası…
Önümüzdeki yeni siyesi dönemde teşkilat çok daha önemli hale gelecek. Başbakan Erdoğan da bunu gördüğü için yeni dönemin yol haritasında önceliği teşkilata veriyor. Son dönemdeki yurt gezilerinde belli ettiği yeni stratejisini, bugünkü Bursa programında da tekrarlayacak.
2008 yılında Bursaray’ın Arabayatağı hattını açtıktan sonra ziyaret ettiği AK Parti İl Başkanlığı’na bugün yeniden gidecek olmasını da yeni dönemde teşkilat bütünlüğüne verdiği önem olarak okumak gerektiğini düşünüyoruz.
Çünkü…
Lider olabilmenin yolu da, parti gücünü koruyabilmenin yolu da teşkilat bütünlüğünden geçiyor. Başbakan Erdoğan da bunu iyi biliyor.