İşte soru: İpekböceği tramvayı yokuşta kalsa kim sevinir?

Mart 2009’da yapılan seçimlere AK Parti’nin Bursa Büyükşehir Adayı olarak giren Recep Altepe’nin açıkladığı vaat listesinde en büyük ilgiyi yeni stadyum ve tramvay çekmişti.
Vaatlerin ikisi de son aşamada. Stadyum futbol sezonunun ikinci yarısından itibaren maçlara ev sahipliği yapacak. Tramvayda ilk etap inşaatı bitti, iki gündür de deneme sürüşleri yapılıyor.
Gerçi…
Test sürüşünü bugün Bursa’ya gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapması bekleniyordu ama kentsel dönüşüm mesajının gölgelenmemesi gibi bir gerekçeyle Ankara test sürüşünü program dışı bıraktı.
Bu da…
AK Parti kulislerindeki kimi çevreler için Altepe’nin aleyhine bir durum olarak algılandı.
Öyle ki…
Başbakan’ın katılmayacağının anlaşılmasından sonra, İpekböceği adı verilen tramvay çarşamba gecesi raya indirildi ve test sürüşleri başlatıldı.
O nedenle…
İki gündür Bursa’da özellikle Atatürk Caddesi ve Altıparmak’ta İpekböceği heyecanı yaşanıyor.
Fakat…
Ulaşıma farklılık, Bursa caddelerine görsellik kazandıran İpekböceği tramvayıyla ilgili “Altepe’nin tramvayı Çatalfırın’da yokuşta kaldı, Heykel’e çıkamadı” söylentisi hızla yayıldı.
Sosyal medyaya yansıyan bu söylentinin muhalefet partilerinde siyaset yapanları, hele yerel seçime yönelik hesabı olanları sevindirmesi son derece normal ama kimi AK Partililerin de heyecanlanıp “Olacağı buydu, yokuşu çıkamadı işte” demeleri dikkat çekici oldu.
Ne var ki…
İpekböceği daha sonra Heykel’de görüldü.
İlginç olan şu:
Tramvayı vaat edip yapan AK Parti belediyesi, yokuş çıkamadığı gerekçesiyle sevinenler arasında da AK Partililer var.
Üstelik…
Öyle heyecanlılar ki bunun test sürüşü, tramvayın zaman zaman durmasının ve hatta geri gelip yeniden yürümesinin test sürüşünün gereği olduğunu da unutuyorlar.