Milli Eğitim Müdürü son sözünü söyledi: Dönüşümden dönüş yok

Aslında… İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar’la başka bir konuyu konuşuyorduk. Daha doğrusu, bir konuyla ilgili bilgi almaya çalışıyorduk.
Söz döndü dolaştı…
4+4+4 sisteminin devreye girmesiyle birlikte gündeme giren okulların dönüşümü konusuna geldi.
Öyle ya…
Sistemle birlikte okulların yeniden planlanması gerekti. Bu da 300 bin öğrenci, 10 binin üzerinde öğretmen için sorun haline geldi.
Dahası…
Çocuklarının okullarının değişmesi nedeniyle veliler için tam bir kâbus durumu söz konusu oldu. Zaten tepkiler de buradan doğdu.
Bu noktada…
Özellikle merkezde düz lise kalmaması nedeniyle yapılan eleştirileri ve tepkileri anımsatıp, “Yapılan dönüşüm düzenlemesi yeniden gözden geçirilecek mi?” diye sorduk.
Soruya…
Önce “Okulların dönüşümü çok titiz bir çalışmayla, okulların kapasitelerine ve talebe göre yapıldı” diyerek başlayan Gülsar şunu açıkladı:
“Geldiğimiz bu noktadan geri dönüş yok. Yani okulların dönüşümünde geri dönüş olmayacak.”
Gerekçe şu:
“İkili eğitim yapan okullarımız var. Düşünün bu okullarda 1. sınıf öğrencisiyle 8. sınıf öğrencisi aynı sınıfta ve sıralarda eğitim görüyor. İki çocuk arasındaki fiziki farka karşın biri sabahtan, diğeri öğleden sonra aynı sıraya oturuyor. Bu da başka sorunlara yol açıyor.”
Yanı sıra…
Mahallelerden gelen tepkilere değinirken, ortaya şöyle bir bakış açısı koydu:
“Bazı mahallelerde okul sıkıntısı ne yazık ki olabiliyor. Fakat o mahallelerde 2 yıl önce de okul olmadığı için yine sorun vardı.”
Şunu ekledi:
“O nedenle başlangıçta itirazlar olabileceğini biz de bekliyorduk. Ama hep birlikte aşacağız, alışacağız.”


Ortabağlar için özel formül

Okulların dönüşümüne son günlerde en büyük tepki Ortabağlar Mahallesi’nde yaşanıyor. İki ilköğretim okulu da ortaokula dönüştürülürken, ilkokul öğrencileri iki mahalle ilerideki Mimar Sinan’a yönlendiriliyor.
İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar burada özel bir formül bulduklarını söyledi. Öğrenci velilerinin de kabul ettikleri formülü şöyle açıkladı:
“Ortabağlar’daki Mehmet Akif Ersoy İlköğretim okulunun bir binası ilköğretime devam edecek, diğer bina ortaokul olacak.”