Bursa’ya çok yakışacak: Spor Fakültesi YÖK gündeminde

Bursa zaten sporcu anlamında üretim merkezi gibi bir kente dönüşmüştü. Bursaspor futbolda zaten büyük bir altyapı hamlesi gerçekleştirmişti.
Buna…
Tofaş ve Oyak Renault gibi kulüpler futbolla birlikte basketbol ve voleybolu eklediler. Başta Büyükşehir olmak üzere belediyeler de devreye girdi.
Yanı sıra…
Güreş, boks, judo eskiden beri ilgi görüyordu. Son yıllarda açılan havuzlar yüzmeyi geliştirdi. Bunlara hentbol, badmington gibi branşlar eklendi.
Ama…
Stadı yapılmasına karşın atletizm ve bisiklet eski günlerinde değil.
Sportif faaliyetlere, spor yatırımlarının zenginliğini de eklemek gerekiyor. Bütün bunlar bir araya geldiğinde de Bursa için spor kenti demek mümkün.
Ne var ki…
Sporcu yetiştirme ve yatırımda gelişmeye karşın sportif eğitim anlamında ciddi bir eksiklik var. O eksiği gidermek için ilk adım ocak ayında atıldı.
AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin ile İl Gençlik Spor Müdürü Süleyman Şahin ziyaret ettikleri Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek’e şunu önerdiler:
“Eğitim Fakültesi’nin Beden Eğitimi Bölümünü Spor Fakültesi’ne dönüştürelim. Böylece sporcu yetiştirilmesine bilimsel katkı sağlasın.”
Öneri Uludağ Üniversitesi Senatosu’nda görüşüldü. 28 Mart tarihli toplantıda da Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nün, Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmesi kararı alındı.
Ayrıca…
Bu fakülte bünyesinde de Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ile Antrenörlük bölümlerinin kurulması kararlaştırıldı. Karar da YÖK’e gönderildi.
Son durumu…
Öneriyi yapan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin’e sorduk. Şu bilgiyi verdi:
“YÖK’le görüşmeleri yürütüyoruz. Genel olarak olumlu bakıyorlar. Yakın süreçte onaylanacağını sanıyorum. Önümüzdeki yıl değil de bir sonraki yıl, yani 2014-2015 eğitim öğretim döneminde Spor Fakültesi’ne öğrenci alınır.”