Büyük depremin yıldönümünde en büyük tehlike: Araç girmeyen sokaklara yıkıntı sonrası nasıl ulaşılır?

Bugün, Türkiye’yi yasa boğan Marmara Depremi’nin 11. yıldönümü. Kocaeli’den Yalova’ya kadar tüm sahil bölgesini yerle bir eden, binlerce canımızı yitirdiğimiz bu büyük felaketin üzerinden tam 11 yıl geçti.
Geçen sürede…
Depremi elbette ki hiç unutmadık. Yitirdiğimiz canların acısını hep içimizde yaşadık. Yıkılmış kentlerimizin görüntüleri gözümüzün öünden hiç gitmedi.
Ne yazık ki…
Acıyı yaşamakla yetindik, bir daha yaşamamak için çok fazla çaba göstermedik, pek bir şey de yapmadık.
Oysa…
Uzmanlar sürekli uyarıyorlar ve artık hepimiz adımız gibi biliyoruz. Bölgemiz deprem kuşağında ve önümüzde de çok ciddi bir daha büyük deprem tehlikesi var.
Bu doğrultuda…
Büyük depremin 11. yıldönümünde Bursa gerçeği açısından en önemli noktada Büyük Birlik Partisi Bursa İl Başkanı Tahir Kahveci dikkat çekiyor.
Yaptığı açıklamada…
“Bugün Allah göstermesin, 17 Ağustos 1999’daki deprem gibi bir deprem de Bursa’da yaşansa acaba neler olur hiç düşündük mü?” sorgulaması yapan Kahveci’nin işaret ettiği nokta gerçekten çok önemli:
“Özellikle Ankara yolu altı mahallelerimizde depremde ve depremin oluşundan sonra ilk yardım çalışmalarında durumumuz ne olur? Bugün o mahallelerimizin sokaklarına normalde araç giremezken, bir deprem yıkıntısının ardından nasıl ulaşılır hiç düşünüldü mü?”
Şu sözleri de aynı derecede önemli:
“Bursa’mız bir sanayi şehri. Acaba Organize Sanayi Bölgelerinin depremselliği ne kadar ölçüldü? Kent nüfusunun büyük bir kesiminin sanayide çalıştığı düşünülürse, deprem sırasında insanların işyerlerinde olmasından ötürü can kaybı hiç hesaplandı mı? Deprem anında doğalgaz, yüksel gerilim hatları gibi sanayinin olmazsa olmazları konusundaki çalışmalar ne durumda?”
Sonra da göreve davet uyarısı yapıyor:
“Bir deprem gerçeğimiz varsa o gerçeğe uygun hareket ederek gereken önlemleri almalıyız. Bursa’nın yerel yöneticileri, Organize Sanayi Müdürlükleri ile sivil toplum örgütlerinin bu konuda gereken hassasiyeti göstermediklerini düşünüyorum ve yetkilileri göreve davet ediyorum.”

İlgili Reklamlar