İşte Bursa’nın korona tablosu: Günlük vaka sayısı 90’dan 400’e çıktı, 850 bin kişi, aşı olmadı

GENCLER VE ASILAMA
GENCLER VE ASILAMA

Önümüzde… Koronavirüs salgınıyla ilgili, hiç de umut verici olmayan ve dördüncü dalganın başladığını gösteren iki güncel rakam var.
İlki…
Bursa’daki günlük vaka sayılarıyla ilgili. Aslında tehlike de göz göre göre geldi. 1 Temmuz’da yasakların kalkması, tatilin başlaması, bayram ziyaretleriyle dolaşımın artması Bursa’daki vaka sayılarını yeniden tırmanışa geçirdi.
Maskelerin atılması, mesafenin kaybolması, özenli yaşamın dışına çıkılması bu artıştaki en önemli etken.
Çünkü…
Tatil öncesi 90’a kadar inen ve uzun süre 90-120 bandında devam eden günlük vaka sayısı 400’ü aştı. Türkiye genelinde vaka sayılarının 16 bini geçtiği göz önüne alınırsa, dördüncü dalganın da bu tırmanışla başladığı anlaşılıyor.
Asıl şaşırtıcı olan rakam aşıyla ilgili.
Anımsanırsa…
Salgının yeni başladığı ve aşı tedarikinin sık sık kesintiye uğradığı süreçte “Aşılar nerede?” kampanyaları yapılıyordu. Şimdi aşı bol. Dileyen Sinovac, dileyen BioNTech aşısını olabiliyor.
Fakat…
Bu bolluğa karşın insanlar aşı olmaya gitmedikleri için Bursa’da aşılama oranı yüzde 62’iyi bir türlü aşamadı. Bu, Bursa’nın yüzde 38’inin aşı olmadığı anlamına geliyor.
İşin rakamsal boyutu ise şöyle:
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca aşıda hedef kitle içinde yer alan 22 milyon 344 bin 407 kişinin aşı olmadığını açıkladı. Bu rakamın yaklaşık 850 bini Bursa’da.
Gerçi…
Pazartesi ve salı günleri aşılamada gözle görülür bir yoğunluk yaşandı, ama ikinci ya da üçüncü doz için gelindiğinden, ilk aşısını olmayanların sayısı yüksek kaldı.
İki doz aşısını tamamlayanların oranı ise yüzde 40 oldu.
Bu rakamları…
Konunun uzmanı olarak gördüğümüz dostumuzdan değerlendirmesini istediğimizde, iki cümleyle cevap verdi:
Bir…
“Bursa gibi gelişmiş büyük bir sanayi kentinde yaşayanların yüzde 38’inin aşı yaptırmaması inanılır gibi değil.”
İki…
“Gelen dördüncü dalga aşısızların eseri oldu.”