Heyecanla toplu sözleşme bekleyen memurların isteği: Bizi enflasyona ezdirmeyin

HAKAN CAVUSOGLU VE MEMUR SEN BASKAN GOKHAN YUNKUL
HAKAN CAVUSOGLU VE MEMUR SEN BASKAN GOKHAN YUNKUL

Açıkçası… Son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’nun ziyaretini görünce Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Gökhan Yünkül’ü aradık.
Açıkça da sorduk:
“Bir yanda insan hakları üzerine sorumluluk üstlenen siyasi, bir yanda kamu çalışanlarının temsilcisi… Ziyarette neler konuşuldu?”
O da…
“Ağustos ayında kamu çalışanları için toplu sözleşme var. Sözleşme öncesi Sayın Bakan’ın nazik ziyareti bizleri mutlu etti, kendisini bilgilendirdik” diye başladı ve görüşmeyi şöyle özetledi:
“Sayın Bakan’a, geçen yılki sözleşmenin enflasyonun gerisinde kaldığını, bu yıl memur ve emeklinin enflasyona ezdirilmemesi için reel oran beklentimizi aktarıp, desteğini istedik.”
Espri de yaptı:
“Sayın Çavuşoğlu,insan hakları üzerine çalışıyor. Biz de emeğimizin hakkını istiyoruz. O bakımdan, konu kendisinin sahasını da ilgilendiriyor.”
Peki…
Ağustostaki sözleşmede kamu çalışanları ne bekliyorlar?
Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Gökhan Yünkül önce şu bilgiyi verdi:
“Türkiye genelinde 2.5 milyon devlet memuru ve 1.5 milyon memur emeklisi olmak üzere 4 milyon kişiyi ilgilendiren toplu sözleşme, Bursa’da aileleriyle birlikte yaklaşık 100 bin kişiyi ilgilendiriyor.”
Şunu söyledi:
“Geçen yıl masaya 8+8 teklifi getirdik, ama 3+3 artış yapıldı. Bu da Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyonun çok altında kaldı. Hatta, mayıs ayında geriye düştü.”
Devam etti:
“Sözleşme ağustosta yapılacağı için genel merkezimizde çalışmalar sürüyor. O bakımdan rakam henüz belli değil.”
İstekleri şu:
“Açıklanan enflasyonla çarşı-pazardaki enflasyon birbirini tutmuyor. Bizler de enflasyona ezilmeyeceğimiz oranda bir zam bekliyoruz. Hatta enflasyon üstüne yüzde 2-3 puan da refah payı eklenebilir.”
Çağrısı net:
“Kamu çalışanlarını enflasyona ezdirmeyin. Tek isteğimiz bu.”