Pandemi döneminde elektrik kullanımı alışkanlığı da değişti… Artık güne geç başlıyoruz

LiMAK ENERJi ULUDAG ELEKTRiK GENEL MUDURU ALi ERMAN AYTAC
LiMAK ENERJi ULUDAG ELEKTRiK GENEL MUDURU ALi ERMAN AYTAC

Tablo ortada… Marttan bu yana yaşanan pandemi öncelikle esnafı vurup batma noktasına getirirken, tüm yaşam alışkanlıklarımızı değiştirdi.
Örneğin…
Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytaç’la sohbette, pandemiyle elektrik kullanımı alışkanlıklarının da değiştiğini öğrendik.
O değişimi şöyle açıkladı:
“2020 yılının ilk iki ayı ve martın ilk iki haftası yükseliş trendinde seyreden elektrik talebi, ilk vakanın görülmesiyle birlikte alınan ciddi önlemlerle düşüş yönlü seyir izledi.”
Ayrıntı şu:
“Sanayi ve ticarethane ağırlıklı enerji tüketim artışı hanelere yöneldi. İdari kararların alınması, işletmelerin faaliyetlerine geçici olarak ara vermesi, eğitim ve çalışma yaşamının uzaktan sürdürülmesiyle, yaşamlarımız da elektrik tüketimi alışkanlıklarımız da değişti.”
Bu noktada…
Mart başında kısıtlamalarla düşüşe geçen elektrik tüketiminin martın üçüncü haftasında yükselmesini şöyle yorumladı:
“O süreçte okullar tatil edildi. Soğuk hava nedeniyle meskenlerde enerji kullanımı arttı. Kısıtlamaların genişlemesiyle ticari faaliyetler azalıp evlerde geçirilen süreler artınca elektrik talebi de azaldı.”
Ardından…
Nisan-haziran döneminde meskenlerde enerji tüketiminin yüzde 5, temmuz-ekim döneminde yüzde 8 arttığını, buna karşın ticarethanelerde yüzde 20 düşüş yaşandığını söyledi.
Sonra da…
Dikkat çekici bir saatlik tüketim dilimi değerlendirmesi yaptı:
“Sanayi çarklarının yavaşlaması, işyerlerinin geç açılması, bir kısmının faaliyetine ara vermesi, geçmişte tüketimin yüksek olduğu sabah 06.00-11.00 arası tüketimin düştüğünü gösteriyor.”
Buna karşılık oluşan tablo şu:
“Evden çalışmanın yaygınlaşması, işletmelerin geç açılması ve okulların kapanmasıyla 13.00-19.00 saatlerinde enerji tüketimi yükseldi.”
Bundan da…
Güne geç başlandığı için elektrik tüketim saatlerinin değiştiği anlaşılıyor.