İlk özeleştiriyi CHP Parti Meclisi Üyesi Gamze Pamuk Ateşli yaptıi: Farkı 2 puana indirmek başarı, ama hatalardan da ders çıkarmak gerek

CHP PARTİ MECLİSİ ÜYESİ GAMZE PAMUK ATEŞLİ
CHP PARTİ MECLİSİ ÜYESİ GAMZE PAMUK ATEŞLİ
CHP PARTİ MECLİSİ ÜYESİ GAMZE PAMUK ATEŞLİ

Gerçi… İstanbul seçimiyle ilgili YSK henüz son kararını vermediği için süreç tamamlanmadı, ama 31 Mart yerel seçimi geride kaldı. Partiler de çıkan sonuca göre değerlendirmelerini yapıyorlar.
Özellikle…
Görünen bir özeleştiri süreci var.
Nitekim…
Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz CHP Parti Meclisi Üyesi Gamze Pamuk Ateşli, bu özeleştiriyi içtenlikle yapanlardan biri.
Bursa’nın genç siyasetçisine “CHP Bursa’da 1977’den bu yana ilk kez seçimi kazanma noktasına geldi, ama kaybetti. Nerede hata yaptı?” diye sorduğumuzda önce geniş perspektiften değerlendirme yaptı:
“1980 darbesinden beri psikolojik bir sınır vardı ve CHP’nin yüzde 20’leri aşamayacağı söyleniyordu. Bu sınır ilk defa aşıldı.”
Ardından…
“Bursa’yı kayıp görmeyi hatalı buluyorum” dedi ve şunu söyledi:
“Bursa’da oyumuzu yüzde 47-48’le taşıdık, yüzde 50 bandına geldik. Geçen seçim yüzde 21 olan fark 2’ye düştü. Bu gerçekten büyük bir başarı.”
Şunu vurguladı:
“Burada çoklu bir başarı var. Birincisi Genel Başkanımızın doğru aday stratejisi. İkincisi Büyükşehir Adayımız Sayın Mustafa Bozbey’in başarısı.”
Bu noktada…
“Ama özeleştiri yapmamız gereken noktalar var” dedi ve şuna dikkat çekti:
“İttifak sürecindeydik… Aday belirlediğimiz yerlerde bazı adaylarımızı çekmek zorunda kaldık. İster istemez motivasyon düştü. Başka partilere giden adaylarımız oldu. Bunlar Büyükşehir’i de, ilçeleri de etkiledi.”
Düşüncesi şu:
“Farkı yüzde 2’ye indirmek ciddi bir başarı. Bunu üstlenmek ve kişilerin hakkını teslim edip teşekkür etmek gerekiyor. Fakat başarısızlıklardan ve hatalardan da ders çıkarmalıyız.”
Şunun altını çizdi:
“Birkaç kişiyi günah keçisi göstermek bu seçimdeki 2 puan farkı kapatmıyor.”
Şunu da ekledi:
“Hatalarımızı CHP ailesi içinde dile getirirsek ve çözümün ne olabileceğini konuşabilirsek, bundan sonraki yerel seçimde CHP’nin Bursa’da iktidar olmasının önünde engel yok.”