Yangın facialarına karşı Tıp Fakültesi’ne tesisat önlemi: 10 milyon liralık özel yatırım ödeneği

Kim ne derse desin… Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin uygulama hastanesi sağlık hizmetleri bakımından hem Bursa, hem de çevre iller için çok önemli.
Hatta…
Pek çok Doğu ve Karadeniz illerinden tedavi amacıyla Bursa’ya gelip Tıp Fakültesi’nde şifa arayan hasta var.
Öyle olduğu için…
Tıp Fakültesi her zaman yoğun ve hep kalabalık.
Oysa…
1989 yılında, dönemin teknolojilerine göre inşa edilen Tıp Fakültesi hastane binası yorgun ve ihtiyaçlarını karşılamada sıkıntı çekiyor.
Örneğin…
Hastanedeki oda ve servislerde binin üstünde klima var. O yılların kriterleriyle yapılan inşaatta genel soğutma olmadığı için camlara klima takılarak önlem alınmış.
Sürekli çoğalan klimalar, hastanenin eski olan elektrik tesisatına sürekli yeni yükler ekliyor. Yaşanan sorunlar ise günlük çözümlerle geçiştiriliyor.
Fakat…
Bursa’nın önünde 26 Mayıs 2009’da yaşanan ve 9 kişinin yaşamını yitirdiği Şevket Yılmaz Hastanesi yangını var.
O facianın elektrik kontağından çıktığı biliniyor. Bu nedenle eski hastanelerin yöneticileri adeta diken üstünde yaşıyorlar.
Nitekim…
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, ziyaretine gelen AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan-Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin’e aklından hiç çıkmayan bu sıkıntıyı anlattı.
Rektör Hoca’yı dinleyen Şahin ise, “Kalkınma Bakanlığı bu gibi projelere destek veriyor. Biz de elektrik tesisatı ve teknolojiyi yenilemek için Ankara’dan özel bütçe isteyelim” önerisinde bulundu.
Bunun üzerine…
İtfaiye, AFAD, Sivil Savunma müdürlükleriyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan rapor istenmesi için harekete geçildi.
Kurumlar kısa sürede incelemelerini yapıp raporlarını hazırladılar.
Sonra da…
Milletvekili Şahin ile Rektör Prof. Dr. Dilek birlikte Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın karşısına çıktılar. Raporları masanın üstüne koydular ve “Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin durumu bu kadar kritik ve acil. Diken üstündeyiz” dediler.
Dinlediklerinden ve okuduğu raporlardan çok etkilenen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz önerilen özel bütçe talebini kabul etti.
Ardından…
Bakan Yılmaz’dan aldıkları destekle Şahin ve Prof. Dr. Dilek bu kez Kalkınma Bakanlığı Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürü Ahmet Alper Eğe ile görüştüler.
O görüşmeden…
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi elektrik sisteminin yangın facialarına karşı komple revize edilmesiyle acil ve müşahede odalarının yenilenmesi amacıyla 10 milyon lira özel ödenek kararı çıktı.
Ödenek…
Yıl sonunda belirlenecek Uludağ Üniversitesi’nin 2015 bütçesine cari giderler dışında özel madde olarak eklenecek.