Bursa Ticaret Borsası’ndan açıklama: 7. Komite’de seçim var, ama hukuki problem yok!

Tatilden döndük, masamızın üzerinde Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı imzasını taşıyan bir yazı bulduk. 1 Eylül Pazartesi günü bu sütunlarda yayınlanan “Bursa Ticaret Borsa’sında 7. Komite istifa etti, seçim var” başlıklı yazı için bilgilendirme yapıp düzeltme istiyor.
Öncelikle de…
“Bursa Ticaret Borsası’nda halen hiçbir hukuki problem bulunmamaktadır” denilip şu vurgu yapılıyor:
Yazımıza baktık…
Ticaret Borsası Meclisi’nde bir komite seçiminin yenilenmesi daha önce hiç yaşanmamış. Biz de, haber değeri gördüğümüz için bunu bu sütunlardan paylaştık. Ama Başkan Matlı yazdıklarımızı “40 yıllık görev süresinin ardından seçimi kaybetmiş birkaç kişinin beyhude çabaları” görüyor.
Ardından…
“Başkanlığımla ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu’na kadar yapılan itirazların yine YSK tarafından reddedildiğini bu vesile ile hatırlatmak isterim” diyor.
Arşivimizi açtık…
Önce 4 Haziran 2013 günü, sonra da 20 Ağustos 2013 günü bu sütunlarda Bursa Ticaret Borsası Meclisi’nin oluşumunda Yüksek Seçim Kurulu’nun “tam kanunsuzluk hali” tespit ettiğini ve ilkinde seçime girmemesi gereken firmalar olduğu kararı verdiğini, ikincisinde de seçime girmemesi gereken firmaları temsil eden 3 kişinin meclis üyeliklerinin iptal edildiğini gördük.
Matlı’nın vurguladığı karar ise, düzeltmelerin ardından yapılan başka bir itirazın reddini anlatıyor.
Ama şu bölüm önemli:
“Size de aktarılan ve geçtiğimiz günlerde köşenizde yer verdiğiniz üzere, şirketimizin zamanında yasal zorunluluk olarak yapılması gereken üyeliği geçmiş dönemde gerçekleştirilmediği için; bu seçimlerde mevzuata uygun olarak başka bir komiteden aday olup seçilmiştim.”
Şu bilgiyi veriyor:
“Her zaman belirttiğim gibi bu konu benim açımdan önem teşkil etmiş olup, hassasiyetim ve spekülasyonların önlenmesi adına ben de kendi komitemden yapılacak ara seçimlere gireceğim. Bu asla bir uygunsuzluğun giderilmesi değildir. Çünkü ortada böyle bir uygunsuz durumun olmadığı YSK kararıyla da net bir şekilde tescillenmiştir.”
1 Eylül tarihli yazımızı bir kez daha okuduk. Biz de aynı şeyi yazmışız. Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı’nın kendi şirketi Matlı A.Ş.’den seçime giremediği için Uzay Pastanesi Satın Alma Müdürü olarak başka bir komiteden seçildiğini, 20 Eylül’de yapılması planlanan seçimle de bu durumun düzeltilmek istendiğini aktarmışız.
Anladığımız kadarıyla O da aynı şeyi söylüyor.
Ama bir hata yapıp seçim kararının 3 Eylül’de yayınlanacağını yazmışız. Oysa Matlı, ilanın 29 Ağustos’ta Olay’da yayınlandığını söylüyor.
Tarih hatası için özür dileriz.
Yazının son bölümünde ise bize ders veren imalar ve ifadeler var.
Aslında…
Biz gazetecilerin alışık olduğu bir durum bu. Kurumlara aday olanlar seçim süreçlerinde yazı desteğimizin çok önemli olduğunu söyleyip ziyarete gelirler. Seçildikten sonra da  bazen nasıl yazmamız gerektiği yolunda beklenti ortaya konabiliyor. Matlı da işte böyle bir beklenti içinde.
Yine de…
Her görüş ve itiraza saygımız var. Uyarıları da her zaman önemsiyoruz.