Bu proje Bursa’yı değiştirecek: Kent merkezinde termal bölge

Şöyle bir gözünüzün önüne getirin… Bir ucu Merinos, bir ucu Acemler’de. Bir ucu Merinos ile Acemler arasında, Mudanya Yolu’nda, bir ucu da kuzeydeki Yakın Çevre Yolu’nda.
Bu geniş alanın tam ortasında, yani kalbi denilecek noktada, 200 dekarlık eski tabakhaneler bölgesi var.
Üstelik…
Kentsel cazibe bakımından bu kadar değerli olan bölgenin hemen her yerinden sıcak su kaynıyor. Yani, burası bir termal merkez özelliği taşıyor.
Uzun yıllar bu bölgede deri işleyen tesisler vardı.
Üretim olarak çevreyi rahatsız edici bir sanayi olduğu için, tabakhaneler kaldırıldı ve İzmir Yolu üzerindeki Badırga Köyü yakınında deri sanayi bölgesi yapıldı.
Tabakhanelerden kalan yer için hazırlanan projeler 7 yıldır bir türlü yaşama geçirilemedi.
Çünkü…
Boşaltılan bölgede, her biri farklı beklentiler içinde olan irili ufaklı 400 hissedar var. Hepsini bir araya getirip yatırımcıyla buluşturmak pek kolay değil.
Sonunda…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bu konuya el koydu. El koyarken de, Bursa’yı rahatlatıp değiştirecek projeyi başlatmış oldu.
Buna göre…
Büyükşehir Belediyesi binasında dün saat 11.00’de başlayıp 14.00’te sona eren toplantıda alınan kararlar gereği, ilk adımda bugünden itibaren tabakhaneler bölgesindeki 400 hissedara form dağıtılacak.
Formlarda…
Hissedarlara “Projeyi katılıp ortağı olmak mı, hissenizi satmak mı istersiniz?” diye sorulacak. Pay almak isteyenlerden vekalet, satmak isteyenlerden de tapuları alınacak.
Böylece…
Arazi üzerindeki hak sahiplerinin hem kendi aralarındaki, hem de yatırımcılarla bir araya gelebilmelerindeki sorunlar ortadan kaldırılacak.
Sonra da…
Kentin ortasındaki bu alan Bursa’yı değiştirecek bir projenin merkezi olacak:
Termal bölge.
Proje alanını önemli kılan özellikleri Başkan Altepe şöyle sıraladı:
“Hemen üstünde Kültürpark var. Onun yanında kaplıcalar bölgesi yer alıyor. Yanında Merinos Kongre Kültür Merkezi var.”
Şunun da altını çizdi:
“Önünden metro geçiyor. Metroyu kullanarak kentin diğer bölgelerine gidilebilir, alışverişe çıkılabilir. Metro teleferikle entegre olduğunda Uludağ’a çıkılabilir. Hatta denize gidilebilir.”
Şunu anımsattı:
“Türkiye’deki termal bölgelerde otellerin dışında yaşam yok. Otel dışına çıktığınızda çay içecek yer bulamıyorsunuz. Ama burası öyle değil, şehirle iç içe.”
Ana çerçeveyi çizdi:
“Bizim termal bölgemizin içinde her şey olacak. Oteller, pansiyonlar, sosyal tesisler, tedavi merkezleri, donatı alanları. Rekreasyon projeleriyle de bölgeyi güzelleştireceğiz.”
Hedefi net:
“Bursa yıllar önce kaplıcalar şehriydi. Eski tabakhanelerin olduğu yere yapılacak termal bölge projesiyle Bursa’ya eski özelliğini yeniden kazandırıp termal şehri yapacağız.”