AK Parti’nin açıklayacağı adaylar yeni dönemin yol haritası olacak

Aslında… Son yıllara damgasını vuran Başkanlık sistemi arayışlarının rafa kaldırılmasından sonra bu sayfaların okurları gözlemlere dayalı öngörülerimizi 21 Ağustos 2013 günü okudular:
İzlenimimiz o ki…
Yeni süreçle ilgili olarak Erdoğan’ın kafasında “AK Parti’nin gücünü kullanan ama ilk tehlikede uzaklaşabilecekler yerine her şeyiyle AK Parti’ye bağlı kadrolar oluşturmak” ve arkasında böyle bir teşkilat yapısı bırakmak arzusu var.
Bunları yazmamıza o günlerde yaşanan siyasi gelişmeler yol açmıştı:
Görünen o ki..
Erdoğan’ın siyasi yasaklı olduğu 2002 seçimleri sonrasında ilk AK Parti hükümetinin başbakanı olarak görev üstlenen Abdullah Gül’ün yeniden başbakan olarak sorumluluk alabileceği beklentileri güçleniyor.
Bu noktada…
Şunun da altını özenle çizmek gerekiyor:
Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan arasında bir anlaşma ya da anlaşmazlık vurgusunda değiliz.
Fakat…
AK Parti’nin kurucusu ve genel başkanı olarak teşkilat hassasiyeti çok iyi bilinen Başbakan Erdoğan’ın önünde yaşanmış iki önemli örnek var.
İlkinde…
Anavatan Partisi’ni kurup iktidara taşıyan rahmetli Turgut Özal cumhurbaşkanı seçilip Çankaya Köşkü’ne çıktığında, kurduğu parti de kontrolünden çıktı. Hatta ANAP bir anda Özal’a en uzak parti konumuna geldi.
İkincisinde de benzer bir yaşanmışlık var.
Bu kez…
Yılların deneyimiyle ve “tüm teşkilatı adlarına kadar iyi tanıyan partici” kimliğiyle Süleyman Demirel cumhurbaşkanı seçilip Çankaya’ya çıkınca, gözetim altındayken kurulmasını sağladığı ve iktidara taşıdığı Doğru Yol Partisi’yle arasında buz dağları oluştu.
İşte…
Erdoğan önündeki yaşanmış iki deneyime üçüncü olarak eklenmek istemediği için şu sıralar ince eleyip sık dokuyor.
Aday açıklamalarıyla ilgili deklare edilen tarihlerin ertelenmesinin nedeni de bu.
Anladığımız kadarıyla…
Teşkilat yapısını kopukluk olmayacak şekilde sıkılaştırdıktan sonra Erdoğan kendi hedeflerine yönelik adımlar atacak.
Şimdiden Başkanlık olmayacağı anlaşılan bu adım Cumhurbaşkanı sıfatı da olabilir, güçlü Başbakanlık sistemi içindeki pozisyonu da devam edebilir.
Yani…
Diyeceğimiz kısaca şu:
AK Parti’nin açıklayacağı adaylar, Türkiye’nin yeni siyasi döneminin nasıl şekilleneceğinin de ipuçları olacak, bir anlamda siyasetin yeni yol haritası kabul edilecek.