Ticaret Borsası seçimi için YSK’dan ikinci şok karar

Bursa Ticaret Borsası 7 Mayıs’ta, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte meclis seçimi yaptı. Fakat Borsa’daki iki listeli seçim bir türlü tamamlanamadı.
Çünkü…
Yüksek Seçim Kurulu seçimle ilgili ikinci kez Meclis listesini değiştiren karar aldı. Üstelik kararların ikisi de Bursa’da alınan kararların tam aksi yönünde.
Anımsanacaktır…
7 Mayıs’taki seçimden önce, eski başkan Rıza Aydın tarafından 3 kişi için itiraz yapıldı. Bu üç kişiden ikisinin üyelik koşullarını taşımadığı ve birinin de Ticaret Borsası’na üye olmadığı iddia edildi.
İtirazı…
Osmangazi İlçe Seçim Kurulu reddetti. Aydın bu kez İl Seçim Kurulu’na başvurdu, oradan da ret kararı çıktı.
Fakat…
Yüksek Seçim Kurulu dosyayı inceleyip Rıza Aydın’ın itirazını haklı buldu ve “seçime girememesi gereken isimlerin seçildikleri” gerekçesiyle itiraz edilen Abdi Avcı, Alagöz Tarım ve Matlı Yem’in seçim sonrası üstlendikleri tüm görevlerini düşürme kararı verdi.
Bunun üzerine…
Osmangazi İlçe Seçim Kurulu söz konusu üç kişinin meclis ve yönetim kurulu üyelikleriyle TOBB delegeliklerini düşürürken, yerlerine de yedekten isimler davet etti.
Aydın bu karara da yasal yollardan itiraz etti. Yine yerel aşamalar geçtikten sonra konu bir kez daha Yüksek Seçim Kurulu’nun gündemine geldi.
Dahası…
Yüksek Seçim Kurulu bir kez daha Osmangazi ve İl Seçim Kurulları kararlarını kaldırdı. Kaldırırken de “tam kanunsuzluk hali” vurgulaması yaptı.
Bu durumda…
YSK kararını uygulayan Osmangazi İlçe Seçim Kurulu’nun yedeklere yaptığı davet iptal oluyor. Yani, Bursa Ticaret Borsası Meclisi’ne yedeklerden çağrılan Coşkunoğlu Gıda, Üçler Tohum ve Bafra Pirinççilik’in meclis üyelikleri düşüyor.
Anladığımız kadarıyla…
Rıza Aydın ilk itirazını seçimden önce yaptığı için YSK kararında “düşürülenlerin yerine asıl listeden davet” yapılması gerektiği vurgulanıyor.
Eğer itiraz seçimden sonra yapılmış olsaydı, yedek listeden davet gerekecekti.
Gelinen noktada…
Osmangazi İlçe Seçim Kurulu yeniden toplanıp Ticaret Borsası Meclisi’ne kimlerin geleceğine karar verecek. Son durum da bu kararla netleşecek.