Teşkilata önem veren AK Parti, yöntemini değiştirdi

Teşkilata önem veren AK Parti, yöntemini değiştirdi  Elbette partilerin hepsi teşkilatlarına önem veriyorlar. Fakat AK Parti`nin teşkilatı çalıştırma ve denetim yöntemi herkesten farklı. Üstelik, denetim yöntemini değiştirerek Türkiye`yi 6 bölgeye ayırdı…


Elbette her parti teşkilatlarına önem veriyor. Fakat Adalet ve Kalkınma Partisi’nin teşkilat çalışması tüm partilerden hem daha fazla, hem daha farklı.

Örneğin…

Teşkilat denetimleri için milletvekilleri bölge ve il koordinatörü olarak görevlendiriliyordu.

İl koordinatörü yalnızca görevlendirildiği ilden sorumlu olurken, bölge koordinatörüne birkaç il bağlanıyordu.

Nitekim….

Hayrettin Çakmak son dönemde önce İzmir ve çevresi, sonra da İstanbul dahil Trakya’nın bölge koordinatörü olarak görev yaptı. Sedat Kızılcıklı da Orta Karadeniz’deki illerde görev aldı.

Şimdi ise…

AK Parti Genel Merkezi teşkilat denetimi açısından Türkiye’yi 6 bölgeye ayırdı.

Birinci bölgede aralarında İstanbul ve Bursa’nın da yer aldığı Marmara illeri var. Bu bölgenin sorumlulusu olarak Ordu Milletvekili Enver Yılmaz görevlendirildi.

İkinci bölge Ege ve Akdeniz illerinden oluşuyor. Bu bölgenin sorumluluğuna ise, geçen dönem Bursa sorumlusu olan Zeyit Aslan getirildi.

Mehmet Müezzinoğlu’nun görevlendirildiği üçüncü bölgede Ankara merkez olmak üzere İç Anadolu ile İç ve Batı Karadeniz illeri yer alıyor.

Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Sivas gibi illeri de kapsayan Doğu Akdeniz bölgesinin sorumluluğu ise Agah Kafkas’a verildi.

Mahmut Göksu’nun sorumluluğundaki beşinci bölgede iese Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz illeri yer alıyor.

Güneydoğu illerini kapsayan altıncı bölgenin sorumlusui da Fikri Işık oldu.

Teşkilat çalışmaları ve denetiminde yapılan bu değişikliğin ardından, şimdi de her ile bir milletvekili atanacak. İl milletvekilleri, 6 bölgenin sorumlusu olanlarla koordineli çalışacaklar.

DSP Genel Merkezi’ne göre DSHP Bursa İl Başkanı geri döndü, ama Bursa’da bilen yok

Demokratik Sol Parti’nin siyasi öyküsünü uzun uzun anlatmaya gerek yok. 23 yıl önce Rahşan Ecevit tarafından Türk siyasetinde ilk kez uygulanan “kanal açma” yöntemiyle kuruldu.

Yöntem şöyle işliyordu:

Rahşan Hanım il ya da ilçe örgütlenmesi için “12 Eylül’den önceki CHP döneminde kartoteksinde bulunan” isimlerden birini Ankara’ya çağırıp “yönetimini hazırlamasını” istiyordu.

Sonra…

Yönetimini hazırlayan kişi onay beklerken, o listeden bir başka ismi seçip bu kez ondan yönetim hazırlamasını istiyordu.

Böylece…

Liste içinden yeni yeni listeler çıkarılarak kanal açma yöntemi uygulunıyordu.

Siyasete kanal açarak giren DSP dünyada benzeri görülmemiş çıkış ve inişler yaşadı. Halka güven vererek partiyi iktidara taşıyan Bülent Ecevit’in vefatından sonra Rahşan Ecevit de DSP’den ayrıldı.

Ayrılmakla kalmadı…

Benzer bir isim ve amblemle Demokratik Sol Halk Partisi’ni, yani DSHP’yi kurdu. Genel başkanlığına da gazeteci Hulki Cevizoğlu’nu getirdi.

Böylece…

DSP ile DSHP arasında bir yarış başladı. İlk kapışma da “DSP’nin kuşu” olarak tanımlanan güvercin logosu paylaşımında yaşandı.

••••••••••

Böyle bir ortamda…

DSP Genel Merkezi’nden elektronik postamıza gelen bir basın açıklaması geldi.

Açıklamada…

Rahşan Ecevit tarafından yeni kurulan DSHP’nin daha kamuoyu önüne çıkmadan “Giresunlular Derneği’ne döndüğünü” öne süren 38 il başkanının ayrıldıkları ve “Ecevitçilik orada değil burada” diyerek DSP’ye döndükleri açıklanıyordu.

Üstelik…

DSP Genel Merkezi’nin DSHP’den ayrıldıklarını açıkladığı il başkanları listesinde Bursa da vardı.

Okuyunca şaşırdık. “DSHP Bursa’da ne zaman örgütlendi de yeni atanan il başkanı kızıp istifa etti ve DSP’ye geçti acaba?” diye merak ettik.

Aradık, soruşturduk, DSHP’nin Bursa’da örgütlendiğini ve bir il başkanının olduğunu bilene rastlayamadık. DSHP Genel Merkezi’ne de ulaşamadık.

Bunun üzerine…

Geri dönenleri karşılayan konumunda olduğunu düşündüğümüz DSP İl Başkanı Hüseyin Kul’u aradık.

Onun da, DSHP Bursa İl Başkanı’nın ayrılıp DSP’ye döndüğünü Genel Merkez bildirisinden öğrendiğini anladık.

DSHP’nin Bursa’da örgütlendiğini ve bir il başkanının olduğunu kimse bilmediğine göre, o il başkanının DSP’ye dönmüş olma olasılığını kendi kendimize sorguladık.

Sonunda da…

“Acaba DSP Genel Merkezi, rakip örgüdüğü siyasi oluşumu yok etmek için doğru olmayan bilgilerle yönlendirme mi yapıyor?” diye düşündük.

Siyasi yaşamına “kanal açma” yöntemiyle başlayan bir partinin geldiği noktada “kanal kapatma” popagandasına sığınması gerçekten şaşırtıcı.

CHP’de İl Kadın Kolu Başkanı değişti

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Gürhan Akdoğan’ın İl Başkanı olmasıyla başlayan dönemde İl Kadın kolu Başkanlığı görevini Fatma Altay üstlenmişti.

Fakat…

28 Mart 2009 yerel seçiminde Altay, belediye meclisi üyeliğine seçildi.

Bir süre iki görevi birlikte süren Altay, kendi işlerinin de yoğun olması nedeniyle İl Kadın Kolu Başkanlığı’nı bıraktı. Yerine de, aynı yönetimin içinden Yüksel Şekerciler seçildi.

İl Kadın Kolu çalışmalarının zaten içinde olan yeni başkan Şekerciler, göreve organizasyonlarla hızlı bir başlangıç yaptı.

Şuayip Toprak bayrağı Dizdar’a devrediyor

Dernekçilik yapmak hiç kolay değil… Hele, belli bir bölgeden gelen insanların yaşadıkları sorunları çözmede yardımcı olmayı hedefleyen bir yapıda hizmet vermek hiç kolay değil.

Çünkü…

İnsanına katkı sağlamak, hizmet etmek isteyenlerin önce kendilerinden ve sosyal yaşamlarından fedakârlık yapmaları gerekiyor.

Şuayip Toprak böyle biri.

Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nde 21 yıllık emeği ve hizmeti var. Bunun son 11 yılında Genel Başkan olarak yükü omuzlarında taşıdı.

Yalnızca kendi insanı için hizmet üretmek, yardımcı olmakla kalmadı, Bursa’da tüm kesimlerin sevgisini topladı, saygı gördü.

Çalıştı, çabaladı, koştu, didindi. Bunları bir karşılık beklemeden yaptı. Çünkü bu görevlerin karşılığı olmaz, sadece insana onur ve mutluluk verir. Şuayip Toprak da o onuru ve mutluluğu yaşadı.

Şimdi…

Pazar günü yapılacak dernek genel kurulunda görevi bırakıyor. İnanıyoruz ki, Şuayip Toprak’ın önünde yeni hizmet yolları var.

Görevini ise…

Daha doğrusu “insana hizmet bayrağını” pazar günü kongrede Cüneyt Dizdar’a devredecek.

Böylece…

Son dönemin genç sanayicilerinden Dizdar, yerel medyaya yaptığı yatırımların ardından Bursa sosyal yaşamı için de elini taşın altına uzatmış olacak.

Şuayip Toprak’a yaptıkları nedeniyle kent adına teşekkür ediyoruz. Bayrağı devralacak Cüneyt Dizdar’a da başarı diliyoruz.

Üniversite ve İnegöl’de iki önemli toplantı

Bugünün gündeminde çok önemli iki toplantı var.

İlki…

Saat 17.00’de Uludağ Üniversitesi Rektörlük A Salonu’nda.

Yılsiab, Kalite Birliği Derneği, Bursa Platformu ve Tosyöv’ün organize ettiği toplantıda Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Gümrükçü tarafından “Vizesiz Avrupa’ya Giden Yol ve Vize Ötesi Haklar” anlatılacak.

İkincisi ise…

İnegöl Kent Müzesi’nde saat 19.00’da başlayacak.

İnegöl Belediyesi organizasyonuyla tüm siyasi parti ilçe başkanları, tüm belediye ve İl Genel Meclisi üyeleri, STÖ’ler ve bürokratların katılacağı bu toplantının konuşmacısı Balıkesir Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu olacak.

Hacıoğlu toplantıda, Bursa’nın ikinci üniversitesinin neden İnegöl’de olması gerektiğini anlatacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 11-12-2009