Bakan Çelik: Saldırı yaşamış biri olarak üzüntü duydum

Bakan Çelik: Saldırı yaşamış biri olarak üzüntü duydum  Gül ile dün sabah Tunceli`ye giden Bakan Çelik, böyle saldırıda yaralanmış biri olarak, “Hikmet Şahin için üzüntü duydum… Yaşayan bilir” dedi ve ekledi: “Hiçbir şey böyle bir sonucu gerektirmemeli.”


Sabah saat 08.30… Devlet Bakanı Faruk Çelik ile Esenboğa Havaalanı’ndayken konuştuk.

Az sonra…

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte uçağa binip Elazığ’a gidecekler, oradan da Tunceli’ye geçeceklerdi.

Programına göre…

Cumhurbaşkanı Gül ile çıktığı geziden cuma günü dönecek ve havaalanında aktarma yaparak Almanya’ya gidecekti. Burada katılacağı toplantılardan sonra yurda döner dönmez dönmez bu kez de cumartesi günü Gürcistan’a uçacaktı. Oradan pazartesi sabahı dönüp Bakanlar Kurulu’na yetişecekti.

İşte…

Böylesine hızlı ve yoğun bir trafiğin başlangıcındaki sabah saatlerinde Bakan Çelik’in sesinde hüzün vardı.

Üzüntüsü…

2004-2009 döneminde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden seçilerek Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Hikmet Şahin’in işyerinde uğradığı silahlı saldırıda ağır şekilde yaralanmış olmasından kaynaklanıyordu.

Üstelik…

Kendisi de silahlı saldırıda yaralandığı için, Şahin ve ailesinin duygularını daha yakından hissedebiliyordu.

Nitekim…

“Böyle bir silahlı saldırıyı yaşamış biri olarak Hikmet Şahin’in yaşadığı saldırıdan büyük üzüntü duydum” diyerek söze başladı ve şöyle devam etti:

“Böyle bir saldırıda yaralanmış biri olarak Hikmet Bey’i çok iyi anlıyorum. Çünkü, bu tür olayların sıkıntısını yaşayan bilir. ”

Ardından…

Çarşamba günü olayı duyar duymaz Bursa ile temas kurduğunu, gerek Şahin’in yeğeni Hüseyin Şahin’den ve gerek hastane doktorlarından sürekli görüşerek bilgi aldığını kaydeden Çelik olay karşısındaki tavrını şu sözlerle ortaya koydu::

“Hiçbir şey böyle bir sonucu gerektirmemeli. İnsan yaşamından daha değerli bir şey yok. Hikmet Bey’e yapılan saldırıyı şiddetli kınıyorum.”

Şunu ekledi:

“Yıllarca birlikte siyaset yaptığımız, Bursa’mızın eski Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin Bey’in hayati tehlikeyi bir an önce atlatması ve iyileşip ayağa kalkması için dua ediyorum.”

Bir de dileği var:

“Umarım bir daha siyasetçiler böyle bir silahlı saldırıyla karşı karşıya kalmazlar.”

••••••••••

Gerçekten de…

İnsan yaşamından daha değerli hiç bir şey yok. O bakımdan insanın yaşamına kast eden, yaralayan ve zarar veren saldırıların gerekçesi olmaz, olamaz, kabul de edilemez.

Üstelik…

Bacağa sıkılsa bile kurşun atar ve toplar damarları parçaladığı için Şahin’in sağlık durumu çok daha kritik.

Bir Bursalı olarak…

Dün de vurguladıağımız gibi, belediye başkanlığı yapmış birine, Hikmet Şahin’e, hangi nedenle olursa olsun sıkılan kurşunları içimize sindiremiyoruz.

Nitekim…

Bursa da, 5 yıl hizmet vermiş ve arkasında iz bırakmış Hikmet Şahin’in uğradığı silahlı saldırı sonrası aynı noktada buluştu ve ortak tepki ortaya koydu.

Keles’te, kar yağdığında elektriksiz kalma korkusu

Keles rakım olarak Bursa’nın en yüksek ama, gelişmişlikte en sıkıntılı ilçesi.

Galiba…

Uludağ’ın arkasında kalması, bölgenin diğer ilçeleri gibi Keles’i idarenin gözünden kaçırıyor.

Öyle olmasa kaderini tek bir elektrik teline bağlamazlardı.

Konunun hazin bir öyküsü var:

Keles’e elektrik iki hat halinde Orhaneli’den geliyor. Bir hatta sorun çıkarsa, diğer hat beslemeyi sürdürüyor.

Fakat…

Yeni ve daha sağlıklı hattını 14 yıldır Tedaş’a, yani bugünkü Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin kısa adı olan Uedaş’a kullandıran Teiaş hattını geri istiyor. Çünkü, Keles’i devreden çıkarıp İnegöl’ü beslemeyi programına alıyor. İşte o süre bu pazar yani 8 Kasım 2009 günü sona eriyor.

O gün…

Orhaneli’den gelen bu hattan çıkacak olan Keles, dağlık ve sorunlu bir bölgeden geçen tek hatta mahkum kalacak.

İlk bakışta…

“Bunda ne var, Keles yine elektrik alacak” denebilir. Ama, Keles Belediye Başkanı Mustafa Bektaş dün şunu söyledi:

“Orhaneli-Keles arasında tek kalacak hat çok sorunlu ve dağlık bir bölgeden geçiyor. Üstelik bu hatta tam 14 köy var. Bu bölgeye, kar yağdığında ulaşılamıyor. Bu da bizi korkutuyor.”

Korkunun nedeni şu:

“Pazar gününden itibaren Keles’in tek kalacak bu hattında geçmişte kar ve fırtına nedeniyle sürekli arızalar yaşandı.”

Kaygısı ise şu:

“Şimdi Keles ilçesi tümüyle bu hatta kaldı. Eğer şiddetli bir kış olur da çok kar yağarsa diye korkuyoruz. Çünkü, bu hat kaldıramaz ve Keles tümüyle elektriksiz kalır.”

Peki…

Böyle bir riski hatları planlayanlar göremediler mi? Soruya Bektaş’ın verebileceği cevap ne yazık ki yok.

Görselerdi, zaten bu korku olmazdı.

Çarşaf liste yok, takdir Bahçeli’nin

Milliyetçi Hareket Partisi’nin pazar günü Ankara’da kurultayı var. Önceki kurultaylarda liderlik yarışı yaşandığı için kulisler hareketliydi. Bu kez  Devlet Bahçeli tek aday ve kulis hareketi yok.

Üstelik…

Geçen hafta Kızılcahamam’daki il başkanları toplantısında çok önemli bir karar alındı.

Eski kurultaylarda…

Merkez Yönetim Kurulu üyeliği için çarşaf liste uygulaması geçerli olduğu için aday olarak herkes başvurabiliyordu.

Bu kez…

İl başkanları “çarşaf liste olmaması, tek liste hazırlanması” kararı verdiler ve takdiri de Bahçeli’ye bıraktılar.

Böylece, salonda liste yarışının önüne geçildi.

Şu anda…

MHP MYK’da Bursa’dan milletvekilleri Hamit Homriş ve İsmet Büyükataman var.

Acaba…

Bu isimlerde değişiklik olur mu?

MHP İl Başkanı Arif Demirören şu cevabı verdi:

“İki milletvekilimizin de MYK üyeliğini destekliyoruz. İkisinin de listede yine yer almalarını bekliyoruz. Devam ederlerse çok seviniriz.”

Şunu da ekledi:

“Bununla birlikte, Bursa olarak başka beklentilerimiz de var. Onların da gerçekleşmesini umuyoruz.”

Bu arada…

Kurultay için Bursa’dan seçilmiş 42 delege cumartesi günü öğle saatlerinde İnegöl’de buluşup Ankara’ya birlikte gidecekler. Doğal delege konumundaki 3 milletvekili ise ekibe Ankara’da katılacak.

Ayrıca…

İlçelerden de 20 otobüs partilinin kurultaya gidebilmesi için organizasyon yapıldı.

Birleşmiş DP’de yapı belli oluyor

Yıllarca rakip olarak siyaset yapan Demokrat Parti ile Anavatan Partisi, geldikleri nokta itibariyle beklentiler doğrultusunda birleştiler.

DP’nin üst karar organı Genel İdare Kurulu’nda şimdi Anavatan’ın önerdiği liste olarak kurultayda eklenen 50 yeni isim var. Gerçi aralarında DP kökenliler de bulunuyor ama, Anavatan kadroları DP yönetimine girmiş oldular.

Yeni yönetim, ilk toplantısını pazartesi günü yapacak ve birleşmiş partinin başkanlık divanı ortaya çıkacak. Oradaki tablo ise, yeni yapı hakkında fikir verecek.

CHP Osmangazi’de kadınlara konferans

Kongreler öncesinde delege seçimlerinin 7 Kasım Cumartesi günü başlayacağı Cumhuriyet Halk Partisi’nde, Osmangazi İlçe Kadın Kolları tarafından “Kadın ve Aile” konulu konferans düzenlendi.

CHP Osmangazi İlçe Kadın Kolu Başkanı Nuray Çohan’ın verdiği bilgiye göre, 7 Kasım Cumartesi günü Kükürtlü’deki Şale Restoran’da saat 10.00-14.00 arası planlanan konferansa Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kayıhan Pala konuşmacı olarak katılacak.

Konferans, partili kadınların yanı sıra, herkese açık olacak.

İl Gençlik Kolu’nun Azerbaycan ilişkilerini konu alan sempozyumunun ardından bu kez Osmangazi Kadın Kolu’nun konferans düzenlemesi, kongre sürecindeki CHP’de bir yandan da partilileri bilgilendirme çalışmalarının yoğunlaştığını gösteriyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 06-11-2009