Yıldırım`ın yüzü ve kaderi farklı projelerle değişiyor

Yıldırım`ın yüzü ve kaderi farklı projelerle değişiyor  Yıldırım Belediye Başkanı Keskin yağmur altında hızlı turla ve “…cağız, …ceğiz” demeden yaptıklarının bir bölümünü gösterdi. Gördük ki, Bursa`nın en sorunlu bölgesinin kaderi hızla değişiyor…


Bursa’nın kent merkezini üç ilçe oluşturuyor. Bunlar arasında Osmangazi aynı zamanda eski kent merkezi konumunda. Nilüfer yeni ve planlı yüzüyle Bursa’nın geleceği oldu.

Oysa…

Yıldırım, kent merkezinin en sorunlu bölgesi.

Sorunlar…

Yıldırım’ın gelişmişlikte çok geri kalmasıyla başlıyor, Yıldırım’da yaşayanların eğitim seviyeleri ve ekonomik güçlerinin diğer ilçelere göre daha düşük olmasıyla devam ediyor, Yıldırım’da sosyal ve ekonomik yaşamın olmamasıyla doruğa çıkıyor.

İç ve dış göçle gelenlerin büyük bölümünün yaşadığı yer olması ise Yıldırım’ı aynı zamanda kozmopolit bir ilçe haline getiriyor.

Ama…

Böyle bir tablo kültürel zenginlik getirmesi gerekirken içe kapanık hemşeri yerleşkelerine dönüşmesi nedeniyle başka sorunlara yol açıyor.

Bunlara…

Zaman içinde Yıldırım’ın belediye hizmeti adına da geri kalmış olmasını eklemek gerekiyor. Altyapısı eksik, yolları düzensiz, planlanmamış mahallelerden oluşan dev bir ilçe var karşımızda.

Fakat…

Son dönemlerde başlatılan ve Yıldırım’ın kaderini değiştirecek, önce kent haline getirecek çalışmalar giderek amaca ulaşıyor.

Özellikle…

Son dönemde eğitim, kentleşme ve sosyal belediyecilik adına atılan adımların umut verici olduğunu söylemek gerekiyor.

Nitekim…

Yapılanların çok az bir bölümünü dün yağmur altında hızlı bir Yıldırım turuyla görme fırsatı bulduk.

Hele…

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, 40 projenin açılışa hazır olduğunu söylerken mutlu ve gururluydu.

Gerçekten de…

Yapılanlarla Yıldırım’ın yüzü ve kaderi değişiyor.

Özgen Keskin’le yağmur altında Yıldırım turu: “Yapacağız, edeceğiz” demeden yaptıklarını  gösterdi

Yıldırım Belediyesi önünden meslektaşlarımızla birlikte otobüse bindik… Mihmandarımız Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’di.

Önce…

Sinandede kentsel dönüşümü inceledik. 150’si hak sahibi, 300 kişinin modern binalarda yaşamlarına bahar aylarında başlayabileceklerini öğrendik.

Sonra…

Kasım Önadım Bulvarı’nda eskiden geçilmez olan Kartal Sokak’ın pırıl pırıl caddeye dönüştüğünü gördük.

Ortabağlar Bulvarı’ndan, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi önündeki Hasta Yakınları Oteli inşaatını inceledik, mimarisinden etkilendik.

Ardından…

Esenlik Kanalı üstüne yapılan gondol parkurunu inceledik. “Taşkın kanalının üstünü kapatıp tehlikeye yol açmakla eleştiriliyorsunuz” dediğimizde, yıllardır dar köprülerin kanalı zaten kapattığını, gondol gezintisi yapılacak kanalın altından da suyun akabildiğini söyledi.

Kaplıkaya cazibe merkezi inşaatlarını gördük. Akçağlayan’da yeni bir kent gibi yükselen yerleşim merkezinin içinde dolaştık.

Görüntüler gerçekten etkileyiciydi.

••••••••••

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin dünkü Yıldırım turu sırasında hem gururlu, hem mutlu, hem de huzurluydu.

“Kamburları yok etmeye, çirkinlikleri güzelliğe dönüştürmeye gayret ettik” dedi.

Gezi boyunca ağzından hiç “yapacağız, edeceğiz” lafları çıkmadı. “Şunu yaptık, şunu yapıyoruz” diyerek somut bilgiler verdi.

Geçen dönem 165 proje bittiğini, 40 projenin ise açılışa hazır olduğunu söyledi.

Çalışmalarını üç ana kategoride değerlendiriyor.

Birincisi…

Eğitime yönelik çalışmalar. 19 yeni okul arsası üreterek, 80-90 kişi olan sınıf mevcutlarını yarıya indirdiklerini anlattı. Yılmek kurslarında 41 bin kişiyi meslek sahibi yaptıklarını, ikinci üniversitenin gelmekte olduğunu ekledi.

Bir de…

Gökevi de denilen Bilim Merkezi var ki her şey dijital sergilenecek.

İkincisi…

Kentleşme kapsamında kaçak inşaatların önünü kestiklerini kaydetti. Plansız 17 mahalleye plan getirdiklerini, bunların 6’sında kentsel dönüşüm uyguladıklarını söyledi.

Üçüncüsü…

Sosyal belediyecilik ki, Sevgi Market projesi pek çok belediyeye örnek oldu.

Bütün bunlar…

Keskin’in ikinci döneminde farklı projelerle Yıldırım’ı değiştirdiğini gösteriyor.

Domuz gribi korkusu dezenfektanı öğretti

Bilim adamları ikiye bölünmüştü… Kimi domuz gribi aşılarının yararlı olduğunu söylüyor ve herkese öneriyordu. Kimi ise işin içine ilaç kartellerini karıştırıyor ve vatandaşlara aşı olmamaları çağrısı yapıyordu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu salgını önemseyenlerin belki de başında geliyor. Günlerdir vatandaşları uyarıyor, aşı olmalarını istiyor.

Kendisi kolunu aşıya uzatırken, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın da aşı olacaklarını söyledi. Ama Başbakan Erdoğan beklenmedik bir çıkışla “Ben olmayacağım, kimseyi de mecbur etmeyin” dediğinde aşı kampanyası bir anda çöpe gitti.

Çünkü…

Bu çıkıştan sonra, zaten tereddütlü yaklaşılan aşılara güven iyice sarsıldı.

Fakat…

Aşı tartışmaları bir yana, domuz gribinin tehlikesi herkese hijyenik yaşamayı öğretti, dezenfektanın önemini anımsattı.

Artık insanlar sık sık lavabolara koşup ellerini sabunla yıkıyorlar.

Bu arada…

Yıldırım Belediyesi’nde, Başkan Özgen Keskin’in makam odasının kapısında dün “hijyen matik” karşımıza çıktı. Elinizi uzatıyorsunuz ve otomatik olarak dezenfekte edici sıvı püskürtüyor.

Bu da bir kazanç olsa gerek…

Başbakan ve Çiçek programları iptal

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın programı iki ay önce belirlenmiş ve Durmaz ailesinin Uludağ Üniversitesi’nde yaptırdığı fakülte binası açılışı ana ekseninde kesinleşmişti.

Yerel yönetimler daha başka açılışlar da eklemek için yoğun bir çaba içine girdiler.

Fakat…

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ziyareti, Erdoğan’ın 6 kasım’da Bursa’da olmasını engelledi.

Program önce 7 Kasım’a kaydırılmak istendi ama bu kez de İsedac toplantısı engel oldu.

Sonuçta, program dün ileri bir tarihe ertelenerek tümüyle iptal oldu.

Bu arada…

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in de 6 Kasım Cuma günü, AK Parti İl Başkanlığı’nın organize ettiği Siyaset Akademesi’nde ders vermesi planlanmıştı.

Dün bu program da iptal oldu.

Kısacası, Başbakan da yardımcısı da hafta sonunda Bursa’ya gelmiyorlar.

Hikmet Şahin’e geçmiş olsun

2 dönemde 10 yıl İnegöl Belediye Başkanlığı yaptı. Ardından 2004-2009 döneminde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Hikmet Şahin, döneminde en çok iş yapan başkan olarak kabul gördü. Bazı projeleri tartışılsa bile görevden ayrılırken arkasında iz bıraktı.

Dün talihsiz bir olayla karşı karşıya kaldı. Eski bir sabıkalı olduğu söylenen saldırganın silahından çıkan kurşunlarla yaralandı.

Bursa’ya hizmet etmiş, eser bırakmış bir belediye başkanının hangi nedenle olsun saldırıya uğraması çok üzücü.

Hikmet Başkan’a geçmiş olsun diyor, şifa diliyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 05-11-2009