İzmir umutlandı ama otoyolda

İzmir umutlandı ama otoyolda Bursa şanslı İzmir lobisi, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu`nun İzmir`den başlamasını istiyor. Ulaştırma Bakanı da umut verdi. Fakat, coğrafi özellik şansımız. Otoyol İzmit Körfez Köprüsü-Bursa etabından başlamak zorunda. Çünkü…


İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu projesi, İzmit Körfezi Köprüsü ihalesi Yüksek Planlama Kurulu’nda onaylanır onaylanmaz başlayacak.

Projenin en önemli özelliği, yap-işlet-devret olması. Yani, devletin cebinden para çıkmayacak. Yüklenici firma inşaatı bitirecek, çalıştıracak ve 21 yılın sonunda devlete iade edecek.

O nedenle…

Bir an önce maliyetini çıkarabilmek için 7 yılda tamamlamayı hedefliyor. İlk iki yılda Körfez Köprüsü yapılacak, sonraki yıl da Bursa’ya kadar gelecek.

Fakat…

İzmir’in korkusunu, gazeteler aracılığıyla herkes öğrendi. “Otoyol Bursa’dan başlarsa Bursa bizi geçer” diyorlar. Ankara’ya heyetler gönderiyorlar.

Başbakanlık temaslarından sonuç alamadılar. Ama…

Dün bu sütunlardan aktardığımız gibi, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, otoyol inşaatının Bursa ve İzmir’den aynı anda başlayabileceğini söylemesi İzmir’i çok sevindirdi.

İzmir lobiciliğini görüp dertlenmişken, dün “yüreklere su serpen bir bilgi” ulaştı.

Denilen şu:

“Projenin parası devletten çıkmıyor, müteahhit sonradan kazanmak üzere yatırım yapıyor. O nedenle, Ulaştırma Bakanı’nın söz vermesinin hiçbir anlamı yok.”

Yani…

“Yani, parayı müteahhit veriyor. Ulaştırma Bakanı’nın karışma hakkı yok. Bakan ancak, 21 yılın sonunda otoyolu devralınca karışabilir.”

Bir şeye daha:

“Önce Körfez Köprüsü yapılacak. Sonra yol Bursa’ya kadar gelip işletmeye açılacak. Çünkü para bu hatta. İzmir önce yapılırsa maliyet karşılanamaz ki.”

Sonuç şu:

“Bursa bu projede coğrafi açıdan şanslı. Kim ne derse desin, öncelik bu bölgede olmak zorunda.”

Parti içi çekişme ve polemikleri bir yana bırakan CHP’den çok özel bir proje: Atatürk ve Bursa Haftası

Son günlerde, Cumhuriyet Halk Partisi kamuoyu gündemine sürekli olarak parti içi çatışmalarla geliyor. Olağanüstü kongre isteği, bu isteği engelleme çalışmaları, mahkeme, disiplin süreci, suçlamalar hep kamuoyu önünde yaşanıyor.

Ancak…

CHP’yi yalnızca parti içi çatışma ve polemiklerin partisi q görmek de haksızlık.

Çünkü…

Bir yandan CHP usulü siyaset işleyişi devam ederken, diğer yandan önemli çalışmalarda kente önderlik misyonu da elden bırakılmıyor.

Gerek Bursa gündemini ilgilendiren konularda, gerek ülkenin içinde bulunduğu koşullarla ilgili ciddi çalışmalar yapılıyor.

Örneğin…

Bursa gündeminde en çok tartışılan konu olan atık tesisleriyle ilgili çevre ve kamuoyu adına en ciddi takibi CHP yaptı. İl Başkanı Gürhan Akdoğan, teknik olarak çok iyi izlediği süreçte, savunduğu doğrularla kamuoyunun güvendiği siyasetçi oldu.

Yine…

Ülkenin içinde bulunduğu duruma yönelik tespitler de CHP’den geldi. Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in geride bıraktığımız hafta sonu “açılım ve bölünme” uyarıları Bursa’nın yanı sıra ülke gündemine oturdu.

Bunların ardından…

CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan önceki gün Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü ve Milletvekili Abdullah Özer’le birlikte çok özel bir proje için medyanın karşısına çıktı.

Proje…

Atatürk ve Bursa Haftası adını taşıyor.

Açıkça söylemek gerekirse, bugüne kadar siyasi partilerin hiç eğilmedikleri bir konuda, çok önemli etkinliklerden oluşan bir program hazırlanmış.

Program…

Ali Küçüksarı, İsmail Kemankaş ve İstikbal Gündoğdu imzalı. Zaten, belgesel nitelikli etkinlikler İsmail Hoca’yı hemen hissettiriyor.

Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluş günü 11 Eylül ile özdeşleşen programda Cumhuriyet ve Kadın, Saltanattan Cumhuriyete Bursa, Bursa Nutku, Cumhuriyetin İlanından Günümüze Gençlik ve Spor konulu 4 panel yer alıyor.

Üstelik…

Panellerde konularının gerçek ustaları konuşmacılar yer alıyor.

Yanı sıra…

Fotoğraf ve Dönemin Gazeteleri sergisi, Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar konseri, Bursa Kent Müzesi ziyaretiyle birlikte 11 Eylül akşamı saat 21.00’de Çağdaş Bursa Yürüyüşü var.

Yürüyüş güzergahı da Bursa’nın geçmişinden bugününe mesaj taşıyor.

Çünkü…

Altıparmak’ta, eskiden Yağcı Cemal Bey Konağı’nın bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu önünden Setbaşı’nda Atatürk’ün Bursa Nutku’nu okuduğu eski Şark Tiyatrosu olan köprünün yanındaki sinema arasında yapılacak.

Düşünen, planlayan, çalışan, emeği geçen ve uygulamaya koyan herkese bir Bursalı olarak teşekkür ediyoruz.

Kuşdil’in emaneti artık görevde değil

Rahmetli Mustafa Kuşdil, bu kentin yakın tarihine “belediyeci” olarak damga vuran isimlerden biriydi.

1994-1999 arası Anavatan Partisi’nden Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Meclisi’ne girdi. Erdem Saker’in başkanvekili olarak önemli işlere imza attı.

Yerel yönetimler ve imar konularında yayınlanmış kitabı var. Yani, “kitabını yazacak kadar belediyeciliği iyi bilen” biriydi. Herkesten saygı görürdü.

1999 seçimi öncesi Cüneyt Karlık milletvekili adayı olup ayrılınca meclis içinden Yıldırım Belediye Başkanı seçildi ve görev yaptı.

O nedenle…

Yıldırım Belediyesi’ndeki “eski başkanlar” köşesinde fotoğrafı asılı.

Kuşdil’in kızı Aysun Berber de Yıldırım Belediyesi’nde Park Bahçeler Müdürü olarak görev yapıyordu.

1989-1994 arası Zeki Eke döneminde işe başlamış ve Cüneyt Karlık, Ramazan Altunöz dönemlerinde devam etmişti. Özgen Keskin’in 2004-2009 yılları arasındaki ilk döneminde de görevini sürdürdü.

Gerek belediye bürokrasinin sevdiği, gerek vatandaşın takdir ettiği, çalışkan ve işini bilen bir bürokrattı.

Fakat…

Geçtiğimiz hafta görevinden alındı. Aysun Berber’in neden görevden alındığını da kimse anlayamadı.

Bu noktada…

“Bu kadar yıl çalışmış, ömür boyu mu çalışacaktı?” denilebilir.

Elbette doğru. Ama, işini yapan başarılı birinin, Kuşdil’in emanetinin görevinden ayrılmasını gerektiren bir durum da yoktu.

Dünden geleceğe Heykel Önü Fotoğrafları Sergisi

Heykel Önü, bu kentin tam merkezi, adres tarif yeri, Bursalı’nın anı kaynağı.

Eskiden, Atatürk Heykeli önünde “şipşakçı” denilen fotoğrafçılar vardı. 20-25 yıl öncesine kadar Bursa’da doğan, yaşayan ya da Bursa’dan geçenlerin büyük bölümünün burada çekilmiş hatıra fotoğrafları vardır.

Kimi tek, kimi ailece, kimi asker kıyafetli, kimi okula başladığı gün… Evlerimizdeki fotoğraf albümlerimizden mutlaka Heykel Önü fotoğrafı çıkar.

Kent Müzesi, bu kentin en önemli hafıza arşivi olabilecek bir konuyu güncellemek isteğiyle sergi düzenledi. Heykel Önü Fotoğrafları Sergisi adıyla düzenlenen sergi için, Heykel Önü fotoğrafı olan herkese çağrı yapılıyor.

Dileyenler, sergide yer alması için fotoğraflarını 2 Ekim’e kadar Heykel’de, Valilik karşısındaki Kent Müzesi’ne götürebilirler.

Saadet, Yıldırım’ın dert babası

Farklı siyaset anlayışı ve uygulamalarıyla herkesin dikkatini çeken Saadet Partisi Yıldırım İlçe Başkanı Ali Mollasalih, bugüne kadar siyasi partilerin hiç el atmadığı yeni bir proje geliştirdi.

Caddelere asılan “Şehrine Sahip Çık” pankartlarıyla duyurulan bu yeni projede, Yıldırım’da yaşayanlar www.sehrinesahipcik.com adresindeki internet sitesine yaşadıkları ya da karşılaştıkları her türlü kent sorunu bildirebilecekler.

Sorunların takibini de SP Yıldırım yapacak.Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 04-9-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın