Kabataş deniz otobüsü, Ankara uçağı gibi olmasın

Kabataş deniz otobüsü, Ankara uçağı gibi olmasın Yıllarca havayolu istedik, THY uçağı Ankara`ya akşam gidiş, sabah dönüş koydu ve seferler yürümedi. İDO`nun Güzelyalı-Kabataş deniz otobüsü saati de 14.30. Korkulan şu: Bu da Ankara uçağı gibi olmasın…

Bursa’nın başka kentlerle ulaşımı hep sorun oldu. Yük de, Güzelyalı-Yenikapı hızlı feribotu başlayana kadar hep karayolu üzerinde kaldı.

Demiryolumuz hiç olmadı. Çok ciddi girişimler sonucu Ankara’ya başlayan uçak seferinde boş kalan koltuklar için Ticaret ve Sanayi Odası aylarca ödeme yaptı.

Oysa…

Uçağın boş gitme nedeni, Ankara’ya akşam saatlerinde gidilip, sabah saatlerinde dönülebilmesiydi. Bu da, Ankara’da günlük işi olanlara cazip gelmedi.

Ardından…

Denizde İstanbul’a açılan kapımız hızlı feribot yaz aylarında herkesi memnun etse bile, kış aylarında saat sorunu ortaya çıkardı.

Son olarak…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe söz verdi ve Burgaz’dan Kabataş ve Kadıköy’e deniz otoıbüsü de başladı.

Atılan adım elbette çok güzel.

Ne var ki…

Karşımıza yine saat sendromu çıkıyor. Bursa’ya hizmeti geçen isimlerden Sadak Gençosman dün telefonda şunu söyledi:

“İstanbul’da gideceğim yer Kabataş’a yakın olduğu için deniz otobüsünü kullanmak istedim. Fakat sefer saatleri Bursalılar için hiç uygun değil.”

Gerçekten de…

Burgaz’dan Kabataş’a, pazar hariç 6 gün deniz otobüsü var. Cuma günü 12.30’da, diğer günler 14.30’da kalkıyor.

Bu da…

İstanbul’a günübirlik gidip döneceklerin hiç işine yaramıyor.

Gençosman da onun için uyarıyor:

“Bu sefer saatleriyle Kabataş deniz otobüsü fazla yürümez. Ankara uçağı gibi o da yolcu yokluğundan yakında kalkar.”

Nedense, İDO sefer planlamasında Bursa’ya hep kulağını tıkıyor.

Kimbilir…

Belki de yakında seferi kaldırabilmek için bilerek bu saatler belirlenmiştir. İnsanın aklına bu bile geliyor…

Yerel seçime girebilmesi dahi başarıyken, Anavatan’ın son il kongresinde neden iki adaylı yarış oluyor?

29 Mart yerel seçimleri öncesi Anavatan Partisi’nin yaşadıklarını herkes biliyor.

Bir dönemler kapısında aday kuyrukları olan parti, bu seçimde aday bulmakta zorlandı. Yalvar yakar adaylık önerilenler ikna edilemedi.

Vefakarlarla seçime girildi ama, parrtinin ve adayların harcayacak parası da, asacak afiş ve bayrağı da yoktu.

O günlerde…

İl Başkanı Ahmet Kömbe’nin sıkıntılarını gayet iyi biliyoruz. Her şeye karşın partisini seçime sokmayı başardı.

Demokrat Parti ile birleşme kurultayı öncesinde de son il başkanı olarak partisini kongreye hazırlarken, sorunsuz teşkilatla daha etkili olmak istiyordu.

Aslında…

Siyasi partilerin kapanış kongreleri çok adaylı olmaz.

Fakat…

Sürpriz yaşandı ve Meliha Bağcıoğulları il başkan adaylığını açıkladı.

Aday olduğu gün de yazdık. Meliha Bağcıoğulları, hem Anavatan Partisi’nin hem Bursa siyasetinin fedakar emektarlarındandır. Yıllarca yönetimlerde ve kadın kollarında her sorumluluğu üstlendi. Herkesin kaçtığı günlerde bile o partisine omuz vermeye çalıştı.

Çok saygın bir yeri var. İl başkanlığını da sonuna kadar hak ediyor.

Ancak…

Şu soru da akıllara takılıyor: Birleşmeyle kapanacak bir partinin son il kongresinde neden iki aday yarışır?

Halen Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Orhan Efe, iki adaylı yarışta “taraf olmadığını” ısrarla söylüyor ve “kongreye kadar birleşme sağlanır” diyor. Ama hangi adayda birleşileceğini söylemiyor.

Kulislerde de…

Bağcıoğulları’nın önceki akşam Mustafakemalpaşa’ya Efe’nin minibüsüyle gittiği konuşuluyor.

Buna karşın…

Çarşamba günü toplanan ilçe başkanları “Bu partiyi kurultay ve DP sürecine kırıp dökmeden götürmeni istiyoruz” diyerek Kömbe’ye destek açıklıyorlar.

12 Eylül Cumartesi günü Kanalboyu’ndaki Sanabel Altınoğlu Plaza’da saat 13.00’de Genel Başkan Salih Uzun’un da katılımıyla yapılacak Anavatan Partisi’nin son il kongresinden nasıl bir sonuç çıkar elbette bilemeyiz.

Ama…

Dün İl Başkanı Ahmet Kömbe çok rahattı:

“Kongreye il başkanı giriyorum ve il başkanı da çıkacağım. Meliha Hanım partimiz için çok değerli bir isim. Demokrat Parti sürecinde ona çok ihtiyacım var. O da benim yanında olacak.”

MHP Osmangazi internetten takipte

Siyasi partilerin il ve ilçe teşkilatları nedense internet üzerinden bilgi alışverişini pek önemsemiyorlar. Daha doğrusu, önemsemiyorlardı.

Fakat…

Bu dönem partilerde ciddi bir anlayış değişimi yaşanıyor. Örneğin, Milliyetçi Hareket Partisi Osmangazi İlçe Başkanlığı çok emek verildiği belli olan zengin içerikli irternet sitesi hazırlamış.

Adem Dönmez başkanlığındaki MHP Osmangazi’nin www.mhposmangazi.org internet adresindeki sitesinde partiyle ilgili her türlü bilgi ve gelişme yer alıyor. Partililerin gereksinim duyabilecekleri internet sitelerine ait linkler de bulunuyor.

Ayrıca…

MHP Osmangazi’nin internet sitesinde. Özellikle Osmangazi’deki her türlü sorunun paylaşıldığı bir de bölüm var. Partililer karşılaştıkları sorunları bildirdiklerinde, takibi buradan yapılacak.

Keskin’den Aysun Berber bilgisi

Bursa’da belediyeciliğin önemli isimlerinden rahmetli Mustafa Kuşdil’in kızı Aysun Berber, Zeki Eke döneminden beri Yıldırım Belediyesi Park Bahçeler Müdürü olarak görev yapıyordu.

Dün bu sütunlarda, görevden alındığını aktardık.

Bunun üzerine…

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin aradı. Her zamanki kibarlığıyla şu bilgiyi verdi:

“Aysun bana Mustafa Abi’nin emanetidir. Ben de bu emaneti taşıyorum. Kendisini de görevden almadım, yalnızca ufak bir rotasyon yaptık.”

Gerekçesi şu:

“18 yıldır aynı görevdeydi. Bu tür uzun süreli görevler kişiler farkında olmasa bile yıpratıcı olabiliyor. 4 müdürümüze, kendilerinin yararına rotasyon uyguladık.”

18 yıldır Park Bahçeler Müdürü olarak görev yapan Aysun Berber de bu kapsamda Destek Hizmetleri Müdürü olarak görevlendirilmiş.

Kültürpark büyük bir otopark mı?

Bursa’nın kendine özgü gelenekleri arasında, Kültürpark’taki çay bahçelerinin siyaset platformu haline dönüşmesi de var.

Her partiden partililer hem kendi aralarında hem bir birleriyle buralarda buluşup sohbet ediyorlar.

Yanı sıra…

Ramazan geceleri, Kültürpak ayrı bir gelenek haline geliyor ve yükü daha da artıyor.

Ancak…

Özellikle ramazan gecelerinde ortaya çıkan bir de kötü görüntü var.

Nedense…

İnsanlar yemek yiyecekleri lokantanın, ya da sohbet edecekleri çay bahçesinin önüne kadar özel araçlarıyla gitmek istiyorlar. Arabadan inecek çay bahçesine girecek, masadan kalkacak arabaya binecek.

Fakat…

Kültürpark’ın yeni düzenlemesinde arabaya yer yok. Çay bahçeleri ve lokantaların önü araç parkedilmesine uygun değil.

O nedenle, kimi sürücüler çaresiz kaldıklarını düşünüp çimlerin üstüne çıkmakta sakınca görmüyorlar.

Bu da…

Kültürpark’ı, kural dışı oluşan kocaman bir otopark haline getiriyor.

Oysa…

Stadyum, Yaycılar, Beşikçiler, eski nikah salonu ve Altınceylan girişlerinde düzenli büyük otoparklar var. Buraları boş kalırken içerideki yürüyüş yollarının araçla dolması, yer bulamayanların çimenlere çıkması hiç de doğru değil. Zaten hoş görüntü de vermiyor.

Özel aracıyla gelenler, girişlerdeki otoparklara bırakıp en fazla 100-150 metre yürümekten çekinmemeliler. Hatta, bu sayede yürüyüş yapmış bile olurlar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 05-9-2009

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*