Anavatan’da 25 yıl önceki ilk kongreden veda kongresine

Anavatan’da 25 yıl önceki ilk kongreden veda kongresine 6 Ocak 1985’te Tayyare Sineması’nda izlediğimiz Anavatan’ın ilk kongresinden son kongreye neler, nasıl değişti? DP ile birleşme provası yapılan veda kongresine kimler katıldı? Kömbe’nin siyasi şovu nasıldı?


Açık açık söylemek gerekirse, Anavatan’ın eskilerinden Osman Altınoğlu harika bir salon armağan etmiş Bursa’ya. Güney Marmara’nın en büyüğü olma iddiasındaki Sanabel Altınoğlu, klasik düğün salonlarından değil.

Dünkü ilk siyasi ev sahipliğinde, Bursa siyasetinin ihtiyacına cevap vereceğini gösterdi.

İşte…

Bu harika salona Anavatan Partisi’nin son il kongresini izlemek için adım attığımızda, kendimizi filler mezarlığında sandık.

Çünkü…

Kuruluşunda yer almış, hep Anavatan için koşmuş, son süreçte de bağlılığını göstermişlerin çoğunluğu oradaydı.

Dikkatimizi çeken bir başka şey daha oldu.

Rahmetli Özal’ın dört eğilimi bir araya getirme formülüyle kurup iktidara taşıdığı Anavatan Partisi’nde, geçen süreçte yalnızca liberaller kalmış.

••••••••••

Bu ortamda…

6 Ocak 1985 günü Tayyare Sineması’nda yapılan Anavatan Partisi’nin birinci il kongresini anımsadık.

Orada da…

Dünkü gibi iki aday yarışmıştı. Adaylardan biri, Kurucu İl Başkanı Hüsamettin Örüç’tü. Diğeri ise, kurucu yönetimde İl Başkan Yardımcısı olarak görev alan rahmetli Abdülvahit Cengiz’di.

O gün…

Tayyare Sineması tıklım tıklım dolmuştu. Koltukların biri bile boş kalmadığı gibi ara yerler, duvar dipleri, fuaye ve girişteki lobi bile tam doluydu.

Dahası…

Çok soğuk bir hava olmasına karşın, kalabalık sinema dışına taşmış, Atatürk Caddesi kaldırımını doldurmuştu.

İlk kongrenin siyasi acemilikleri de vardı.

Buna karşın…

Bursa siyasetinin artık klasiği haline gelen Merkez İlçe’deki bölünme nedeniyle harika bir yarış yaşanmış, ama kurucu başkan olarak Örüç zaferle çıkmıştı.

Doğrusu istenirse, izlediğimiz en çekişmeli ve çarpıcı siyasi parti kongrelerinden biriydi.

Yönetimi ise…

Ziya Hısımcıl, Erhan Keleşoğlu, Cüneyt Pekman, Orhan Ete, Halit Cura, Sermet Köksal, Ali Osman İğrek, İlham Kaplayan, Özdemir Kargöz ve Ali Ermutlu’dan oluşmuştu.

O yönetimden…

Orhan Ete, Sermet Köksal ve Ali Osman İğrek rahmetli oldular.

Örüç yönetiminin ikinci adamı olan, ilk günden bugüne Anavatan’dan hiç ayrılmayan, her etkinliğe katılan, Bursa’nın Haci Abisi ünvanını kazanan Ziya Hısımcıl ile, kuruluşta ANAP’ın yükünü omuzlayan ve iz bırakan İl Sekreteri olarak Bursa siyasi tarihine geçen, sonrasında da siyasi yaşamını Doğru Yol Partisi/Demokrat Parti’de sürdüren, 1989-1994 arası Osmangazi Belediye Başkanlığı yapan Erhan Keleşoğlu dün salondaydılar.

••••••••••

Düne gelince…

O görkemli ilk kongreden eser yoktu. Bunun da iki nedeni var.

İlk kongrenin izdihama dönüşmesinin en önemli nedeni, o dönem partinin tek başına iktidar olmasıydı.

Dün salonun sakin ve tenha kalmasının en önemli nedeniyse, Anavatan’ın seçim kazanma iddiasından uzaklaşması ve bir adım sonrasında da Demokrat Parti’ye katılacak olmasıydı.

Salondaki vefakârların yanında yeni kuşak partililer vardı. En önemli fark, dün onuncusu yapılan Anavatan İl kongresinde, kadın delege sayısı ilk kongreye göre hayli fazlaydı.

Dün…

551 seçilmiş, 40 doğal olmak üzere 591 delegenin katılımıyla yapılması gereken son il kongresi başlarken, dağıtılan delege kartı sayısı 350’yi anca geçebildi.

Gelen eskiler de, eski gözağrısına veda için kongre salonundaydılar.

Üstelik…

Kapı girişinde yaptığımız ayaküstü sohbetlerinde “Dükkan kapatmaya geldik” diyenlerin sayısı hayli fazlaydı.

Buna karşın…

Demokrat Parti ile birleşmeyi benimseyemediği için hâlâ tartışanlar olduğunu da gördük.

Sonuç olarak…

Gazeteci olarak Anavatan Partisi’nin kurulduğu ilk günden itibaren 25 yılına tanıklık ettik. İktidar günlerinden bugüne Anavatan son kongresini dün yaptı.

25 yıl önce iki adaylı kongreyle başladı, dünkü son kongresini de iki adaylı yaptı.

31 Ekim’deki birleşme kongresinde Demokrat Parti’ye katılacak ve siyaset tarihindeki yerini alacak. Salonda da bunun duygusallığı vardı.

Veda kongresinde Anavatan-DP birleşme provası

Anavatan Partisi için veda kongresi özelliği taşıyordu. Fakat, bir adım sonrasındaki Demokrat Parti ile birleşme öncesindeki bu son kongre, DP’li konukların katılımıyla birleşme provasına dönüştü.

Salona…

Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Mümin Ekici, İl Başkanı Füsun Yaşar ve 29 Mart’ta DP’nin Büyükşehir Adayı olan Hikmet Şahin birlikte girdiler.

Çevrelerinde…

Osmangazi İlçe Başkanı Hilmi Sancar ile Nilüfer İlçe Başkanı Ömer Seymen vardı.

Ayrıca…

Protokol için ayrılan masada, DYP’nin eski Merkez Karar Kurulu üyelerinden Hüseyin Çiftliklioğlu ve DYP’de il yönetim kurulu üyelikleri, Demokrat Türkiye Partisi’nde ise il başkanlığı yapan Abdullah Biçen de son Anavatan kongresine katıldılar.

Bu tabloya…

DP’li konukların salona girişlerinde Anavatan delegasyonu uzun uzun alkışlayarak cevap verdi.

Hatta…

DP heyeti salona girerken, Tamer Ulusdoyuran mikrofondan “Demokrat Parti’nin incisi İl Başkanı Füsun Yaşar” anonsunu yaptı.

Bir ara, Anavatan İl Başkanı Ahmet Kömbe, yakın aynı çatıda buluşacakları DP İl Başkanı Füsun Yaşar’ı elinden tutup sahneye getirdi ve iki il başkanı kongreyi birlikte selamladılar.

Böyle bir kongre konuşması görülmedi

Salonda Turgut Özal, Genel Başkan Salih Uzun ve İl Başkanı Ahmet Kömbe posterleri vardı. diğer aday Meliha Bağcıoğulları’nın fotoğrafı hiç yoktu.

Ahmet Kömbe salona Tamer Ulusdoyuran’un “Dürst, mert siyasetçi, adam gibi adam” anonslarıyla girdi. Coşkulu anonslar uzun süre devam ederken Kömbe salonu arka taraflara bile giderek dolaştı.

Meliha Bacıoğulları’nın girişinde Ulusduyaran’ın “Anavatan’ın ablası” anonsu dikkat çekiciydi. Ama anonslar önceki gibi uzun ve coşkulu olmadı.

Ahmet Kömbe konuşmasıyla kongreye damga vurdu.

Mikrofonu alan ve dolaşarak konuşan Kömbe aday konuşması değil, şova dayalı tam bir siyasi manevra yaptı.

Dahası…

Delege çoğunluğu Bağcıoğulları’na eğilimli ilçeleri etkileyici mesajlar verdi. Örneğin, “Mudanya sayesinde İl Genel Meclisi oranımız arttı” deyip teşekkür etti. Turgut Ünlü’nün fotoğrafını çıkarıp gösterdi ve Orhangazi yönetimini yanına davet etti.

Bu siyasi şova Divan Başkanı Dursun Akdemir müdahale etmek istedi ama başarılı olamadı. “Ben bu partiyi böldürmeyeceğim” diyen Kömbe konuşmasını annesi, eşi ve kızını çağırıp annesinin elini öperek tamamladı.

Böylece…

Rakibine gidecek oyları salonda değiştirmeye çalıştı. Ama değiştiremedi.

Meliha Bağcıoğulları ise iki aşamalı konuşma yaptı. Sakin ses tonuyla ilk bölümde metin okurken, ikinci bölümde irticalen konuştu ve “Buradan birlik çıkacak” dedi ve seçimi kazandı.

Farklı salon düzeni ve vefa kongresi…

Direksiz ve cam tavanlı Sanabel Altınoğlu Salonu’ndaki son Anavatan İl kongresinde değişik bir salon düzeni vardı.

Salonun iki yarısı delege ve partililer için ayrılmıştı. Tam ortaya da U masa düzeni hazırlanmıştı.

Masada…

Anavatan Partisi’nden 1983’de Bursa Milletvekili seçilen ve Özal hükümetinde Ortadirekten Sorumlu Devlet Bakanı olarak yer alan İlhan Aşkın ile Meclis’in en genç milletvekili olarak Başkanlık Divanı’nda yer alan Ertuğrul Ünlü vardı.

Yanı sıra…

Parti kurucularından Ziya ve Semih Hısımcıl kardeşler, merkez ilçe kurucularından Osman Odman, 1982’de atama ile gelip 1984’te Anavatan’dan seçilen ve ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ekrem Barışık yerlerini almışlardı.

Ayrıca…

1999 seçimlerinde Anavatan’dan Bursa Milletvekili seçilen Turhan Tayan da bir dönem birlikte siyaset yaptığı arkadaşlarını son kongrede yalnız bırakmadı.

1994-1999 Nilüfer Belediye Başkanlığı yapan Faruk Baykal ile, Osmangazi’nin efsane ilçe başkanlarından Bener Özcan ve ANAP yönetimlerinde görev aldıktan sonra DYP’ye geçen Aytaç Toker de kongredeydi.Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 13-9-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın