Valilikten yatırımcıya kolaylık getiren dev bürokrasi adımı

Valilikten yatırımcıya kolaylık getiren dev bürokrasi adımı Güçlü ekonomi ve istihdam için sanayi yatırımı gerek. Ama yatırımcıyı da bürokrasi canından bezdiriyor. Bursa Valiliği sorunu çözmek için dev bir adım attı ve Tek Adımda Yatırım Bürosu oluşturdu…


Küresel ekonomik krizde bir kez daha anlaşıldı ki, sağlıklı ekonominin olmazsa olmaz koşullarından biri, dünyayla rekabet edebilen sağlıklı üretim.

Üstelik…

Üretim, yani sanayi geliştikçe istihdam sorunu azalıyor. Bu da ekonomiyi canlandırıyor.

O nedenle…

Ekonomi çarklarının dönebilmesi için önce sanayideki çarkların dönmesi gerekiyor. Bu da yatırımla oluyor.

Gelin görün ki…

Ülkemizdeki bürokrasi yatırımı cazip kılıp teşvik etmiyor. Tam aksine, yatırım yapmak isteyeni canından bezdiriyor.

Nedeni de belli…

Gelişmiş ülkeler yatırımcı başvurularını tek bir dosyayla çözerken, bizde birkaç bakanlığın çok sayıdaki kademelerinin dolaşılması gerekiyor.

İşte…

Bu sorunu çözmek ve yatırımcıya moral verip teşvik etmek amacıyla Bursa Valiliği önemli bir adım attı.

Bunun için de…

Vali Şahabettin Harput’un organizasyonuyla İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü bünyesinde Tek Adımda Yatırım Bürosu oluşturuldu. Büro, www.investinbursa.gov.tr adresinden internette de yayına başladı.

Web sitesinde Bursa’da yatırım yapmak isteyen yatırımcılara yönelik mevzuat bilgileri yanında, cazip fırsatlar ve özel yatırım bölgeleri yatırımcının bilgisine sunuluyor.

Ayrıca…

Bursa ile ilgili ekonomik gelişmelerin izlenebileceği haberler ile, güncel gelişmelerin yer aldığı duyurular ve kentteki üretici firmaların ayrıntılı bilgilerinin yer aldığı, ürün örneklerinin sergilendiği firmalar bölümleri var.

Murat Kuter, sanayimizin sırrını kitap yaptı: Bursa’da Bir Mucit: Kâmil Tolon’un Yaşam Öyküsü

Bir kentin geçmişinde 40 yıl ne ki? Hiç bir şey. Fakat, 40 yıl Bursa gibi bir kent için çok önemli.

Çünkü…

Bursa öylesine hızlı bir değişim ve kentleşme süreci yaşadı ki, bırakın 40 yılı, 4 yıl aradan sonra bu kente gelenler bile tanımakta güçlük çekiyor, şaşırıp kalıyorlar.

Değişim de, kentleşme de sürüyor.

Ama…

Bu değişim sırasında Bursa’ya değer katan değerler ne yazık ki unutuluyor. Yakın geçmişin çok önemli kişileri, mekanları ve olayları, günümüzün yeni Bursalıları tarafından hiç bilinmeyebiliyor.

Oysa…

Bursa ne kadar hızlı değıişim gösterirse göstersin, ne kadar hızlı kentleşme süreci yaşarsa yaşasın, önemli bir geçmişe sahip.

Üstelik…

O geçmişte hep gurur duyulacak kişiler, işler ve başarılar var.

••••••••••

Örneğin…

Kestel’den başlayan ve Bursa’yı boydan boya geçip Görükle’den çıkan bir yol var.

O yol…

70’li yılların ilk yarısında Çevre Yolu olarak kentin dışından geçmek üzere yapılmıştı. Şimdi kent içinde kaldı.

Yolun henüz açılmadığı yıllarda, Merinos’tan Sıcaksu’ya doğru giderken hemen sağ tarafta yan yana iki fabrika vardı.

Biri…

Büyük bir satış mağazası da olan Malcılar havlu fabrikasıydı. O dönemler Bursahavluculuğunu Malcılar temsil ederdi.

Hemen yanında ise Tolon Çamaşır Makinesi Fabrikası vardı.

Bugün Bursa’da yaşayan kaç kişi anımsayabiliyor bilemiyoruz ama, Kâmil Tolon bir dönem bu kentin ve Türk sanayinin yıldızıydı. Herkes onunla gurur duyardı.

Siyasete de yakın biriydi. Özellikle Adalet Partisi’nde çok saygın yeri vardı. Dönemin AP Genel Başkanı ve Başbakanı Süleyman Demirel ile aracısız ve teklifsiz görüşebilen, çok güç iletişim ortamına karşın Demirel tarafından sık sık aranan biriydi.

Aslında o, Türkiye’nin kaderini değiştiren bir mucitti.

Türkiye’nin ilk çamaşır makinesini ve bulaşık makinesini Bursa’daki mütevazıfabrikasında üretti.

Bulaşık makinesinin çok lüks ve gereksiz görüldüğü bir dönemdi. Çamaşır makinesi ise yeni yeni gelişiyordu.

Tek radyo olan TRT’de haberlerin öncesinde Tolon çamaşır makinesi ya da Tolon bulaşık makinesi reklamı çıktığında, bilenler heyecan duyarlardı.

••••••••••

Meslektaşımız, dostumuz Dr. Murat Kuter bitmek bilmeyen yazı enerjisiyle Bursa için sürekli üretiyor ve neredeyse birkaç ayda bir kent belleğine yeni kitaplar armağan ediyor.

Murat’ın yazdığı kitap sayısını unuttuk ama, son kitabı bize göre Bursa’nın sanayi sırrını ortaya çıkarıyor:

Bursa’da Bir Mucit – Kâmil Tolon’un Yaşam Öyküsü.

Bu kentle, bu kentte olup bitenle ve bu kentin geçmişiyle azıcık bile ilgisi olan herkesin bu kitabı mutlaka edinmesi gerekiyor.

Çünkü…

Uluslararası tröstlerin markaları arasında beyaz eşya seçimi yaparken bocalayan insanımızın, Türkiye’nin ilk çamaşır ve bulaşık makinelerinin Bursa’da üretildiğini bilmeleri gerekiyor.

Eline sağlık sevgili Murat. Bu kentin çok önemli bir eksiğini daha doldurdun.

Murat’ın kitabına destek olup yayınlayan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez’e de teşekkür ediyoruz.

Bu kentin değerlerine sahip çıkmayı sürdürüyor.

Yurtkuran ve insanî durum

Cumartesi ve pazar günleri Milliyet gazetesinin manşetinde Uludağ Üniversitesi’nin eski rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran’ın sağlığıyla ilgili haberler yer aldı.

Haberlerde…

Kanser olan ve gözaltına alınmadan önce ameliyat geçiren Yurtkuran’ın kemoterapi tedavisine izin verilmediği, kalbindeki iki damarın da tıkalı olduğu aktarılıyordu.

Dün de…

Yani pazar günü de Sözcü gazetesinde fotoğrafı yayınlandı.

Doğrusu…

Yapılı fiziğiyle bildiğimiz Mustafa Hoca’nın yüzü çökmüş fotoğrafından da, sağlığıyla ilgili haberlerden de insanî anlamda çok etkilendik.

Ömrünü insan sağlığına adamış, binlerce hastanın sağlıklı yaşaması için çaba harcamış birinin cezaevinde tedavi olamaması nedeniyle sağılık sorunu yaşaması aslında çok çarpıcı bir durum.

Kaldı ki…

Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran’ın suçluluğu henüz yargılanması bile başlamadığı için kanıtlanmış değil. O nedenle, beyinlerde ve vicdanlarda mahkum edilmesini doğru bulmuyoruz.

Ayrıca…

Bursa’da Uludağ Üniversitesi Rektörü olarak hizmet verdiğini unutmamak gerekiyor. Bursa’ya ve üniversiteye hizmet etti, üniversite eğitiminin yaygınlaşması için çaba gösterdi.

Yaptığı görev sevenleri kadar kızanları olmasını da getirdi.

Hatta…

Görevinin sağladığı gücü kullanırken ters düştüğü, canını acıttıkları da vardır.

Ama…

İçinde bulunduğu duruma da insanî nedenlerle üzülüyoruz.

Basketboldan fotomodelliğe

Podyum dünyasında, Bursa’dan yetişmiş ünlü isimler var. Tarık Tarcan, Murat Parasayar, Ceyda Düvenci bu alanda ilk akla gelenler.

Hafta içinde…

Dağ-Der’in Bursakültürüne armağanı olarak yayınlamaya başladığı Güney Bursa dergisinin ikinci sayısını incelerken, arka kapakta Bursalı bir firmanın reklamında fotomodellik yapan Serkan Tanırgan’ın fotoğrafıyla karşılaştık.

Bursa Çiçekçiler Odası Başkanı Ertan Tanırgan’ın oğlu olan Serkan Tanırgan aslında basketbolcu. Tofaş’ın altyapısından yetişti. Geçen yıl da basketbol ikinci liginde mücadele eden Bursa Basket kulübünde oynadı.

Görülen o ki, Serkan basketbol sahalarından fotomodelliğe doğru gidiyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 22-06-2009İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*