Arife günü çarşıda Bakan Çelik sürprizi

Arife günü çarşıda Bakan Çelik sürprizi  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, bayram alışverişi için arife günü koruma ve görevli olmaksızın çarşıya çıktı. Esnaf vöe vatandaş Çelik’e yoğun ilgi gösterdi. O da sorunları çözmek için önemli adımlar attı…


Küresel krizin en büyük yansıması olarak piyasalardaki ekonomik hareketlerin durması kabul ediliyor.

Nitekim…

Çarşılarda, alışveriş merkezlerinde alışveriş durdu. İnsanlar önce tasarrufa yöneldi. Yeniden alışveriş yapılmasını sağlamak üzere, moral amaçlı kampanyalar düzenlendi.

Bu süreçte…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gerek katıldığı televizyon programlarında, gerek Meclis’te yaptığı konuşmalarda ekonomik krize karşı alınan önlemleri ekonomiyle ilgili bakanlardan daha anlaşılabilir dille anlattı. İşsizlikle ilgili içten açıklamalarla doğru rakamları vermekten kaçınmadı.

Dahası…

Piyasanın canlanması, ekonomi çarkının yeniden dönmeye başlaması için de sık sık çağrılar yaptı.

Tam bu noktada Türkiye’nin krize karşı moral savaşı için önemli bir sürece girildi. Daha doğrusu, Kurban Bayramı nedeniyle yapılan geleneksel alışverişler, eski günlerdeki kadar olmasa da piyasayı biraz rahatlattı.

En azından…

Tümden durma noktasına gelen çarşı alışverişinde, Kurban Bayramı ile birlikte kıpırdanma oldu.

İşte…

Böyle bir ortamda, arife günü günü çarşıda sürpriz yaşandı. Biraz da kendiliğinden gelişen sürprize ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik imza attı.

••••••••••

Arife gününün hafta sonu tatili gününe rastlamasının da etkisiyle, bayram alışverişini son güne bırakanlar çarşıya ya da alışveriş merkezlerine yöneldiler.

Bakan Çelik de, cuma gecesi geldiği Bursa’da cumartesi gününü partied seçim hazırlıklarıyla geçirdi. Pazar günü öğle saatlerinde zaman bulabildi ve aile büyükleriyle yakınları için alışveriş yapmak istedi.

Bunu da, örnek olabilmek için çarşı alışverişi ile yapmayı uygun buldu.

Yanında koruma yoktu. Bürokrasiden kimseyi almadı. Parti yöneticilerine de haber vermedi.

Yalnızca…

AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan yanındaydı. Bakan ve milletvekili hiç planlanmamış şekilde ve çevrelerinde kimse olmaksızın Uzunçarşı’ya girdiler.

Bir yandan…

Bayram alışverişi yaptılar, diğer yandan esnafla dertleşip, alışveriş yapanlarla sohbet ettiler. Uzanan elleri sıktılar. Dertleri dinlediler. Sorunlara çare bulmaya çalıştılar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, çevresinde kimse olmaksızın alışverişe çıktığı haberi kısa sürede çarşıda yayıldı.

Öyle olunca…

Çarşı derneğinin yöneticileriyle de bir araya gelme fırsatı doğdu.

••••••••••

Bu arada…

Esnafın neredeyse tamamı, Uzunçarşı’nın üstünü kapatan ve modern bir alışveriş ortamı oluşturan Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ettiler.

Sonrasında…

Çarşı geleneğinin canlandırılması amacıyla çeşitli önerilerde bulundular.

Bunlardan biri…

Çarşıya alışverişe gelecekler için otoparkların olmamasıydı. Esnaf, otopark sorunu nedeniyle çok kimsenin alışverişe çarşıya gelmediğini, otoparklara sahip büyük alışveriş merkezlerine yöneldiklerini söylediler.

Anlatılanlara Bakan Çelik de hak verdi. Hatta, bir de söz verdi:

“Otopark sorununu çözmeyi üstüme alıyorum. Çarşıyı rahatlatacak büyük bir otoparkı mutlaka yapacağız. Bunun sözünü veriyorum.”

Çarşı turunda sorunları da dinleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik’e, pek bilinmeyen bir sorun da iletildi:

“Çarşıda Vakıflar’a ait dükkanlarda yıllardır kiracı olan esnaf var. Bir dükkan boşaldığında Vakıflar yeni kira bedeli belirliyor. Fakat, belirlediği yeni kira bedelini eski kiracılara da aynen uyguluyor. O nedenle yıllardır aynı dükkanda kiracı olanların ödedikleri kiralar sık sık ve yüksek oranlarda artıyor.”

Bu sorunun çözümü için de Bakan hemen harekete geçti ve çarşıdan ilgili birimleri arayarak eski kiracı olan esnafın mağdur edilmemesini istedi.

Fevzi Çakmak’ta işporta işgali…

İnsanlar alışverişe yönlendiriliyor, esnafın iş yapabilmesi ve ekonomi çarkının yeniden dönmesinin sağlanması için özendirici kampanyalar düzenleniyor, fakat yerel yönetimler esnafı korumuyor.

Üstelik…

Çok uzun yıllardır tepkiler gösterilmesine, her bayram yerel medyanın yaptığı yayınlara karşın, ana caddelerin bayramlarda işporta işgali altında kalmasına göz yumuluyor.

Pazar günü bir kez daha yaşadık. Bursa’nın yaya sirkülasyonu en fazla caddelerinden Fevzi Çakmak Caddesi, geçmiş yıllardaki bayramlarda olduğu gibi bir kez daha işportacılar tarafından işgal edildi.

Açılan işporta sergileri yüzünden kaldırımda yürüyebilmenin imkânı kalmadı. Cadde üzerinde faaliyet gösteren, kira ödeyen, vergi veren, elektrik parası ödeyen, personel çalıştıran esnaf, bunların hiçbirini yapmayan ve büyük çoğunluğu Bursa dışından gelen işportacılara bir kez daha yenik düştü.

Fevzi Çakmak Caddesi ve biraz daha yukarıda Şehreküstü işporta tezgah ve sergilerinin işgalinde kalırken yerel yönetimler seyretti. Zabıtayı da gören olmadı.

Bayramlar ve tatiller…

Dinimizin kazandırdığı toplumsal geleneklerde Ramazan ve Kurban bayramlarının çok özel yerleri var.

Dahası…

3 günlük Ramazan Bayramı ile 4 günlük Kurban Bayramı süreleri hafta sonlarıyla birleştiğinde, şu anda olduğu gibi 9 günlük uzun tatiller ortaya çıkıyor.

Yoğun iş temposuna sahip büyük kentlerde yaşayanlar, çalışma ortamlarından birazcık da olsa uzaklaşma fırsatı elde ettiklerini düşünerek, uzayan bayramları tatile dönüştürmek istedikleri için, büyük kentlerden kaçış görüntüsü ortaya çıkıyor.

Ama…

Bayramlarda ailelerin bir araya gelmesini hedefleyen gelenekler ve dini kurallar adına bu kez de sosyal eksiklik yaşanıyor. Yol gözleyen aile büyüklerinin boyunları bükük kalıyor.

Sonuçta…

Kimileri uzayan bayramları tatil fırsatı görürken, kimileri de bayramlarda büyük kentleri boşaltıp tatile gidenleri eleştiriyor. Geleneklerin korunmasını istiyor.

Bu ortamda…

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün değişik tarihlerde kıydığı ve bizim de bulunduğumuz iki nikahı anımsadık. İkisinde de, Sarıgül evlenme cüzdanını yeni evlilere verirken nasihat özelliğinde bir istekte bulundu:

“Bayramlarda tatile gitmeyin, büyüklerinizi ziyaret edin ve onlarla birlikte olun.”

Tartışmaların hiç bitmeyeceğini bilmekle birlikte, yine uzun tatilin öne çıktığı bir Kurban Bayramı’nda bu örneği paylaşmak istedik.

Okan Aras’ın 5 ülkedeki dostları…

Çalışan, üreten, emeğini esirgemeyen, kenti, kurumu ve çevresi için hep bir şeyler yapabilme gayretinde olan insanlar denildiğinde aklımıza gelen örneklerden biri Okan Aras’tır.

İyi bir sporcudur. Sporun yalnızca futboldan ibaret olmadığını kanıtlayanlardandır. Bu kentin atletizmini geliştirmek için yaptıklarını anlatmak sayfalara sığmaz. Çalıştığı Üçge firmasının ürünlerini dünyanın dört bir yanında inanılmaz tempoyla pazarlar.

Spordaki bilgisini ve gezerken gördüklerini de pazar günleri Olay’ın spor sayfasında paylaşır.

Her hafta ilgiyle okuduğumuz Okan’ın bu pazar günü çıkan yazısından daha bir keyif aldık. Çok kısa bir döneme sığan Fransa, İtalya, Ukrayna, Rusya ve Bulgaristan gezilerinde yaşadıklarını anlatırken, dünyanın küçük bir köy olduğunu da kanıtladı.

Yazısını okurken, 5 ülkenin şehirlerinde onunla dolaştık, etrafa Okan’ın penceresinden baktık. Hele o 5 ayrı ülkedeki sıcak dostlukları aktardığı satırlardan etkilendik, kıvandık.

Sağolasın Okan.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 09-12-2008


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın