Uludağ’da hedef 2018 Kış Olimpiyatı 2018 Kış

Krizi bahane edenler piyasayı da bozdu Dünyayla birlikte Türkiye’yi de saran küresel mali krizi fırsatçılığa çevirenler var.


Şu sıralar kime kulak uzatsak ödenmeyen çekler ve zamanında geri verilmeyen borçlar dinliyoruz…

Türkiye ilk kez kendisine ait olmayan bir ekonomik krizin dalgaları arasında kaldı. Sorumluluğu bize ait olmamasına, doğrudan ilgimiz bulunmamasına karşın, küresel ekonominin faturası ile karşı karşıya kaldık.

Amerika kaynaklı bu ekonomik kriz Avrupa ülkelerindeki finans yapılarını kökünden sarstı. Bir anda ekonomi durma noktasına gelince talep daralması yaşandı. Bu da ihracat siparişlerinin iptali nedeniyle bizim gibi ülkelerin üretimini durdurdu.

Sanayimiz zaten dar bir alanda kırılgan olarak üretmeye çalışıyordu. Buna bir de ihracatın durması eklenince üretim tesisleri sarsıldı.

Bursa’nın sanayi devi Sönmez Filament’in daha birkaç gün once şalterini indirmesi Bursa’daki üretim yapısının ne denli sıkıntıda olduğunun en yeni ve en önemli örneği.

Fakat…

Küreselleşen dünyamızda finans piyasalarını etkisi altına alan küresel mali kriz ülkemizde bazıları tarafından kötü amaçlı olarak da kullanılıyor.

Şu sıralar kime kulak uzatsak ödenmeyen çekler ve zamanında geri verilmeyen borçlar dinliyoruz.

Adamın yaptığı işin kriz dalgalarıyla bir ilgisi york. Ama çeklerini ödemiyor. Neden ödemediği sorulduğunda da “Kriz var” diyor. Ödenmeyen çekler ve zamanında geri verilmeyen borçlar bu kez başka firmaların yapısını sarsıyor.

Açıkça söylemek gerekirse…

Uluslararası kriz, Türkiye’de bize özgü sanal bir fırsatçılıkla piyasanın düzenini bozuyor.

Buna kriz fırsatçılığı denmez de ne denir?

CHP ilçelerde belediyeleri kazanmak

için transfer hamleleri yapıyor

Yerel seçimler çok hızlı bir şekilde yaklaşırken ve adaylık sürecine doğru girilirken partiler stratejilerini ortaya koymaya başladılar.

Örneğin…

Adalet ve Kalkınma Partisi 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde kaybettiği ilçeleri bu kez kazanmak istiyor. Adımlarını da buna göre atıyor.

Buna karşın…

Seçimlerde AK Parti’nin karşısındaki en güçlü yapı durumunda olan Cumhuriyet Halk Partisi de potansiyel olarak kazanma olasılığı yüksek ilçelerde seçim almaya yönelik önemli hamlelere hazırlanıyor.

Bu kapsamda…

Aday transferleri de tek tek gündeme gelmeye başladı.

İlk olarak…

Umurbey Belediye Başkanlığı görevi beldenin kapatılmasıyla birlikte seçim günü sona erecek olan Fatih Mehmet Güler geçtiğimiz ay CHP’nin Gemlik adayı olarak kesinleşti.

Gemlik’teki aile içi törende CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen tarafından rozeti takılan Güler’e bir rozet te geçtiğimiz hafta Meclis’te yapılan grup toplantısı sırasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından takıldı.

Aslında…

CHP’nin yaptığı planlamaya göre, geçen hafta Fatih Mehmet Güler’le birlikte bir transferin yakasına daha bizzat Baykal tarafından rozet takılacak ve adaylığı kamuoyuna deklare edilecekti.

O isim…

Kestel’den Ergün Aksoy’du.

1994-1999 döneminde Demokratik Sol Parti’den Kestel Belediye Başkanlığı yapan, 2004 seçimlerinde bu kez yine Kestel’de Doğru Yol Partisi’nin adayı olan Ergün Aksoy, yapılan görüşmeler sonunda bu kez CHP adayı olarak Kestel’de yarışa girmeyi kabul etti.

Gelin görün ki…

Son anda ortaya çıkan bazı kişisel işleri nedeniyle geçen hafta Ankara’ya gidemediği için rozeti takılamadı ve transferi kamuoyuna duyurulamadı.

Kulağımıza gelen bilgilere göre, CHP’nin bugün yapacağı grup toplantısına Aksoy’un katılması ve rozetinin Baykal tarafından takılması bekleniyor.

Ancak…

Dün akşam bu satırları kaleme aldığımız sırada henüz Ankara ile program mutabakatı sağlanamamıştı.

Bununla birlikte…

Kestel’in genel yapısına bakıldığında ortaya çıkan tabloyu şu şekilde yorumlamak mümkün:

Bir dönem DSP’nin kalesi haline gelen Kestel’de belli bir sosyal demokrat oy potansiyeli var.

Buna…

Kestel’in sevilen ve güvenilen isimlerinden biri olan Ergün Aksoy’un kişisel oy potansiyeli de eklendiğinde ortaya CHP açısından son derece cazip bir tablo çıkıyor.

Bu da…

12 Eylül öncesinin efsaneleşen ismi Mehmet Ali Dersimli’den buyana Kestel’de seçim kazanamayan CHP’yi bu kez umutlandırıyor.

DP’de gençlik değişimi

Demokrat Parti’de İl Gençlik Kolu Başkanlığı görevine Fırat Çolak getirildiğinde çok sevinmiştik. Çocukluğunu bildiğimiz Fırat’ın siyasete yönelik heyecan ve hedefllerini biliyorduk.

Üstelik…

Büyük dayısı Recep Kırım bu kente DP-AP-DYP süreçlerinde önemli hizmetler vermişti.

DP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Burak Edin’den dün gelen elektronik postadan, Fırat Çolak’ın yerine İnşaat Mühendisi Cengiz Duman’ın getirildiğini, kararın il yönetimince de onaylandığını öğrendik.

Bursa’ya borç ödeme zamanı

Bursa’da yaşayan nüfusun kökenine ilişkin değerlendirmeler yapılırken ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor: Bursa, Anadolu mozaiğinin küçük bir modeli.

Çünkü…

Her bölgeden ve her yöreden, hatta her kökenden insane Bursa’da huzurlu bir şekilde bir arada yaşıyor.

Bu yapıda…

Başka bölgeler ve kentlerden gelip Bursa’da yaşamını sürdürenlerin genellikle yöresel yapılanmalara yöneldikleri görüldü. Bu sütunların okurları hemşehri derneklerini “toplumun sosyal süpabı” kabul ettiğimizi biliyorlar.

Şimdi bir adım daha ileriye gidilen bir sürecin başladığını görüyoruz.

Örneğin…

Geride bıraktığımız hafta içinde, kendilerini “Bursa’da doyanlar” kabul eden yeni bir sivil toplum yapılanmasının kuruluşuna tanıklık ettik:

Bursa İçin Güçbirliği Derneği.

Değişik kentlerden olup Bursa’da yaşayan bir grup idealistin oluşturduğu BGD, öncelikle kent için proje üreten gönüllü topluluğu olmayı hedefliyor.

Yola çıkarken…

“Bursa’ya borcumuzu ödeme zamanı geldi diye düşündük” diyen BGD Başkanı Dr. Nazım Serhatlı’nın sözlerini önemsedik.

Hele…

Hiçbir siyasi partiyle direkt temas içinde olmayacakları, devamlı muhalefet yapan bir yapı da sergilemeyeceklerini söyleyen Serhatlı ve arkadaşları çok önemli misyon üstlendiler.

40 kurucuya baktığımızda, Bursa için önemli katkılar sağlayacaklarını şimdiden görüyoruz.

Yolları açık olsun.

Bazen amaçlar aşılıyor mu?

10 gün once cumhuriyetimizin 85. kuruluş yıldönümünü kutladık. Dün de cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 70. yıldönümünde saygıyla andık.

Ancak…

Değişik kentlerden gelen haberlere bakılırsa, Atatürk’ü anma törenlerine kimi yerlerde başörtüsü sınırlaması getirilmiş.

Bu haberlere dün Keles’ten elektronik postamıza gelen bir ileti de eklendi.

Okurumuzun aktardığına göre, Keles’teki bir ilköğretim okulunda öğrenciler tarafından Atatürk’ü anlatan gösteriler düzenlenmiş. Buna öğrenci aileleri de davet edilmiş.

Ancak…

Okurumuz, anma törenine katılan başörtülülerin salona alınmadığını aktarırken yüreğindeki kırgınlığı yansıtıyor.

Konuya genel yaklaşımımız şu:

Atatürk hepimizin lideri. Hepimiz ona bugünleri borçluyuz. Dünyaya örnek lideri anmak da herkesin hakkı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 11-11-2008


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın