İnsanları kent içi ulaştırmak güncel sorun: Adaylar için ‘yol’ haritası gibi öneriler

FERİDUN TETİK
FERİDUN TETİK

Yıllarca… Makine Mühendisleri Odası’ndan başlayıp akademik odalar bünyesinde ve geçen dönem TMMOB İKK Sekreteri olarak kent sorunları içi kafa yordu, gözlemlerini gündeme taşıdı.
Feridun Tetik…
Geliştirdiği önerilerle kent duyarlılığı sergilemeye devam ediyor,
Sohbetimizde…
“Bursa için en güncel sorun” gördüğü ulaşım konusunda adaylara yol haritası olabilecek gözlemlerini paylaştı. Söze de, “Kent içinde insanları nasıl ulaştıracağız? Asıl sorun bu” diye başlayıp şunu söyledi:
“Hafif raylı sistemden mutlaka metroya geçip hatları yeraltına almalıyız. Bunu yaptığımızda yolu genişletip kent bölünmüşlüğü ortadan kalkar. Vagon sayısı artacağı için pik saatlerde yolcu yığılması önlenir.”
Ardından…
“Bursa T Cetveli gibi bir kent. İstanbul, İzmir, Ankara yollarına paralel ulaşım akslarını sonuçlandırmamız gerekiyor” deyip anımsattı:
“Gökdere’den Otosansit’e yolu tamamlarsak, bazı toplu taşıma hatlarını kaydırıp Ankara Yolu’nu rahatlatırız.  Yakın Çevre Yolu olarak başlayıp Soğanlı’da körelen yolu önce Alman Kanalı’na, sonra Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’yla birleştirip Mudanya Yolu’na ulaştırmalıyız.”
Bu noktada…
“Bir şeyler yapıldı, ama sonuçlanmadı” deyip, “Bütünleşen yollarla kesintisiz ulaşım ağı sayesinde özel araç kullanımının azalacağını” söyledi.
Kent merkezi için de şuna dikkat çekti:
“Gazcılar ve Haşim İşcan’da iki taraflı parklanma trafiği engelliyor.”
Şunu da ekledi:
“Kent içinde otopark sayısını arttırılmamalı. Kent girişlerindeki metro istasyonları civarına otoparklar oluşturup toplu taşımaya yönlendirilmeli.”
Bir gözlemi de şu:
“Raylı sistemin verimli olabilmesi için uzunluğu 15 kilometreyi aşmamalı. Bizde 30 kilometrelik hattın bazı bölümlerinde yolcu azalıyor. Bunu dengeleyip yeni metro hatları yapılmalı.”
Önerisi şu:
“100 bin kişinin çalıştığı DOSAB’a, okullar ve hastaneleri de içine alacak şekilde Koğukçınar üzerinden yeni metro hattı yapılmalı.”

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]