Hayatı ihya: Dündar’ın Osmangazi’de yeni dönem tarih ve dönüşüm vizyonu

OSMANGAZi BELEDiYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR
OSMANGAZi BELEDiYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR

2002’de… Batı Trakya Türkleri Derneği Başkanı’yken AK Parti’nin ilk dönem milletvekili olarak parlamentoya gitti. Mustafa Dündar, 2009’da Osmangazi Belediye Başkanı seçildi. 2014 ve 2019’da da seçildi.
31 Mart için…
AK Parti’nin üç dönem kuralı nedeniyle adı da Büyükşehir için geçtiyse de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bizzat arayıp Osmangazi’de dördüncü dönem adaylığını tebliğ ederken, üç dönem kuralının esnetildiği iki belediye başkanından biri oldu.
İşte…
AK Parti adına Osmangazi’de dördüncü dönem için yola çıkan Mustafa Dündar geçen dönemi anlatıp gelecek vizyonu ortaya koymak için yerel medyanın karşısına çıktı.
Mövenpick Bursa Hotel’deki toplantının 80 kişiye göre planlanmasına karşın, 180 kişinin katılımı yerel medya ilgisini gösterdi.
Dündar…
Sözlerinin başında pandemi ve depremden sonra Hisar bölgesinde surların yıkılmasıyla sürpriz kamulaştırma ve düzenleme çıktığını anımsattı.
Hisar’da…
Kentin tarihini yansıtacak çalışmalara dikkat çekerken, vizyon projeyle yapılan yenilemelerle “Ziyarete gelenlerin 1 günde gezemeyeceklerini” söyledi.
“Çarşıdaki tüm hanlarda Osmangazi Belediyesi’nin imzası var” derken, yapılan çalışmaları tek tek anlattı.
Hisar vizyonu ise şu:
“Avrupa’nın villasını, apartmanını alıp getirmişiz. Bunlar bizim geleneksel yaşamımıza uymuyor. Hisar’da geleneksel yaşam canlanacak. Sokağa evler sıralanacak, dükkan ve sosyal yaşam da arkada olacak.”
Ardından…
“Kentsel dönüşüm hayatı yeniden ihya etmektir” dedi ve Osmangazi vizyonuyla kentsel dönüşümden örnekler verdi.
Kendini yenileyen Hamitler-Yunuseli arasında 45 bin oturma izni verildiğini ifade etti. Demirtaş’ta 17 binden 95 bine çıkan nüfus ve konut ihtiyacına yönelik yapılanları anlattı. Panayır’ın cazibe bölgesi olduğunu vurguladı.
Panorama ve Osmangazi Meydanı’nın da kentsel dönüşüm olduğunu söyledi.
Yeni dönem mesajı şu oldu:
“Osmangazi güçlü bir aile. Bu güçlü aileyle 31 Mart’ta akdimizi yeniliyoruz. Devasa eserler yapmaya devam edeceğiz.”