Denizden dağa tüm ilçeleriyle büyüyen Bursa: Kalkınmada Burkay modeli

TOBB BAŞKANI RIFAT HiSARCIKLIOĞLU TOBB YÖNETiM KURULU ÜYESi VE BTSO BAŞKANI iBRAHiM BURKAY DOSABSiAD BAŞKANI NiLÜFER ÇEViKEL
TOBB BAŞKANI RIFAT HiSARCIKLIOĞLU TOBB YÖNETiM KURULU ÜYESi VE BTSO BAŞKANI iBRAHiM BURKAY DOSABSiAD BAŞKANI NiLÜFER ÇEViKEL

Arayıp… Hem TOBB Yönetim Kurulu’na seçilmesini kutladık, hem de yeni dönemde ekonomi sohbeti yaptık.
BTSO Başkanı İbrahim Burkay önce şunu anımsattı:
“Bursa ve Türkiye’de, seçim atmosferinin bitmesiyle tüm belirsizliklerin ortadan kalktığı  bir sürece girdik.”
3 yıldır…
Pandemi, Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı küresel enflasyon, deprem yaşandığını ve seçimin tamamlandığını belirtip yeni döneme dikkat çekti:
“Ekonominin, üretimin ve ihracatın önde olduğu dönem başlıyor.”
Bu noktada…
“TOBB Genel Kurulu’nda Sayın Cumhurbaşkanımız da Türkiye Yüzyılı unsurları olarak yatırım, üretim, istihdam, ihracatı saydı” deyip devam etti:
“Bunlar da bize Türkiye’nin ve Bursa’nın bu dönem yoğunlaşması ve üzerinde çalışması gereken alanları gösteriyor.”
İşaret ettiği şu:
“Türkiye’nin kalkınmasında Bursa’nın çok büyük itici gücü vardı. Fakat, görüyoruz ki son yıllarda ihracatta üçüncülüğe düştü, dördüncülüğe doğru da gidiyor. Demek ki başka iller bizi geçiyor.”
Üzerinde durduğu şu:
“Kilosu 4.5 Dolar ihracat değeri olan ve tamamen ileri teknoloji üretimi yapan Bursa, maalesef mekansal planlama eksiklerinden dolayı üretim ve ihracatta diğer illerin gösterdiği pozitif başarıyı gösteremiyor.”
Ardından…
“Önemli olan üretimin ve yatırımın önünü açacak planlamalar” deyip hedefi gösterdi:
“Bursa teknolojik dönüşümü başarmış bir kent. Türkiye’nin ihracat ortalaması 1 Dolar 38 Cent’ken Bursa kilosu 4.5 Dolar’dan ihracat yapıyordu. Bursa gibi illerin Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında çok büyük gücü var. Bunun zayıflamaması lazım.”
İki…
“TOBB’daki yeni görevimizle birlikte; Denizden dağ yöresine, doğudan batıya ovaları ve tüm ilçeleriyle Bursa’yı, topyekûn kalkınma hamlesiyle hareket ettireceğiz.”
Mesajı şu:
“Bursa iş dünyası, birlik ve beraberlik içinde Türkiye Yüz Yılı’na en büyük katkıyı yapan illerin başında gelecek.”

İlgili Reklamlar