BTÜ Su Araştırma Merkezi kuruyor: Bursa’nın en önemli 3 sorunundan biri bilime emanet

SU PANELİ BAOB BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ
SU PANELİ BAOB BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ

Hafta içinde… Bursa Akademik Odalar Birliği’nin düzenlediği Su Paneli vardı. Küresel ısınma ve kuraklık gölgesinde, “kış ortası susuz kalma” kaygısının yaşandığı dönemin ardından toplantı Bursa’nın su geleceği adına çok önemliydi.
Haberlerde…
Toplantıda konuşulanları, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yürütülen çalışmalarla ilgili yaptığı bilgilendirmeleri okuduk.
Fakat…
Nisan-mayıs yağmurlarında barajların dolmasıyla rahatlama gelmiş olmalı ki, Su Paneli’ne katılımın, ilgili kurumlar dışında azlığı da haberlerde yer aldı.
İşte…
Bursa için çok önemli ve çok kritik olan toplantıya katılanlar arasında İMO Ulaşım Komisyonu Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl de vardı.
Gerçi…
Sık sık ulaşım ve yol uzmanı olarak görüşlerini önemseyip aktarıyoruz, ama M. Tözün Bingöl yüksek lisansını Hidrolik Ana Bilim Dalı’nda su üzerine yaptı, tezini de 2003 yılında Barajların Aktif Hazne Hacmi Bulunmasında Su İhtiyaçlarının Belirlenmesi ve Bursa Barajlarında Uygulanması konusunda hazırladı.
İzlenimlerini sorunca, önce Bursa’nın en önemli üç sorununu anımsattı:
“Deprem, su, ulaşım.”
Sonra da…
Toplantıda gündeme gelen ve Bursa için çok önemli bulduğu gelişmeyi aktardı:
“Bence günün en önemli gelişmesi, İMO adına katılan BTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Egemen Aras’ın, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar’ın talimatıyla Bursa Teknik Üniversitesinde BUSAMER kısa adıyla Bursa Su Araştırma Merkezi kurulacağını açıklamasıydı.”
Düşüncesi şu:
“Bursa’da ulaşım dahil bir çok sorunda olduğu gibi su ihtiyacında da sebep ekonomik kaynaklı göç, şehirler arası gelişmişlik farkı öne çıkıyor. Kamu ya da özel sektör yatırımlarının Marmara Havzası’na yığılmasını engelleyecek şekilde planlama çok önemli.”
Öncelikli beklentisi şu:
“İçme suyu temini için Çınarcık Barajı bir an önce devreye girmeli.”