Çok kimlikli kent Yıldırım hisseli parsellerde büyüdü, kentsel dönüşümle değişiyor

YAZI iCiN CINARONU KENTSEL DONUSUMU ANKARA YOLU CEPHELi CAZiBE MERKEZi OLACAK YILDIRIM BELEDiYE BASKANI OKTAY YILMAZ
YAZI iCiN CINARONU KENTSEL DONUSUMU ANKARA YOLU CEPHELi CAZiBE MERKEZi OLACAK YILDIRIM BELEDiYE BASKANI OKTAY YILMAZ

Yıldırım çok kimlikli bir kent… Yıldırım Külliyesi’nden Yeşil’e kadar olan bölge ayrı bir kent. Çekirge’den önce Bursa elitlerinin oturdukları Setbaşı-Namazgah bölgesi başka bir kent. Ankara Yolu’nun üstü ayrı, altı da ayrı kent.
En önemlisi…
Bursa’nın planlarının Ankara’dan yapıldığı süreçte, plandan önde giden yapılaşma sonucu hisseli parsellerde büyüyen imar açısından sorunlu bir kent.
Bursa’nın Duaçınarı’nda bittiği, Arabayatağı’nın köy olduğu 1970’li yılların ortalarında, yıllarca Tıp Fakültesi Hastanesi olarak kullanılan bina Göğüs Hastanesi olarak açılırken “şehir dışında hastane” tepkilerini yaşadık, ulaşım sorunlarını haber yaptık.
Şimdi bu bölgede büyük bir kent var, ama plansız bölgede yapılaşmayla büyüdüğü için imar sorunlu bir kent olduğunu da kabul etmek gerekiyor.
Cuma sabahı…
Arabayatığı’ndan sonraki bölgede Ankara Yolu’na cepheli Çınarönü Yeni Cazibe Merkezi Kentsel Dönüşümü toplantısında Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ı dinlerken bunları düşündük.
Dahası…
Yıldırım’da imar sorunlarının çözümüne ilişkin cümleyi önemsedik:
“2022 yılında Yıldırım’da 30 bin tapu dağıtacağız.”
Aslında…
Modern kent olmanın, imarlı yapılaşmanın en önemli formülü bu. Yıllardır tapusu olmayan evlerde yaşayan insanlar artık tapularına kavuşacaklar.
Bundan daha önemlisi olabilir mi?
İşte…
Kentsel dönüşüm; kargaşa içinde yapılaşıp büyüyen Yıldırım’ın sorunlarını ortadan kaldırabilmenin tek yolu. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da böyle gördüğü için şunu özellikle vurguladı:
“Mahalleleri dönüştürmekle kalmıyoruz, yaşam alanları da kazandırıyoruz.”
Nitekim…
Ankara Yolu’na cepheli olan, geçmişte Sağlık Müdürlüğü depoları olarak kullanılan alandaki Çınarönü Cazibe Merkezi projesinde, modern konutlar ve yeşil alanların yanı sıra en kapsamlı Gençlik ve Kültür Merkezi kazanılacak.
Mevlana’daki dönüşüme Kentsel Dönüşüm Vakfı’nın ödülü de moral oldu.
Dönüşümün anlamlısı bu.

İlgili Reklamlar