Fabrikanın çatısı sanayiciye yetmedi, kendi güneş tarlalarını kurabilecekler

EPDK BASKANI MUSTAFA YILMAZ BTSO BASKANI iBRAHiM BURKAY ALi UGUR iLHAN PARSEKER
EPDK BASKANI MUSTAFA YILMAZ BTSO BASKANI iBRAHiM BURKAY ALi UGUR iLHAN PARSEKER

Tam bir Ankara çıkarması oldu… Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay ve BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur’un yanı sıra, eski BTSO Meclis Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu eski Üyesi İlhan Parseker’le Enerji Konseyi de katıldı.
Aynı gün…
Peş peşe yoğun ziyaretlerdeki görüşmelerin çoğunda konu enerji ile ilgiliydi.
Nitekim…
BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ı aradığımızda, enerjiye dikkat çekti:
“Bir çok alanda, dünyada kriz var. En başta, enerji arzından gelen enerji güvenliğinde büyük sıkıntı yaşanıyor. Hem Brent petrol, hem doğalgazda dünyanın geldiği nokta ortada.”
Şunun altını çizdi:
“Fiyatlandırmalar ciddi anlamda üretim maliyetini arttırıyor. Bu da enflasyonu tetikliyor.”
Ardından…
“Enerji Bakanlığı ve EPDK ile yoğun istişareler yaparak süreci yönetmeye çalışıyoruz” dedi ve Ankara temaslarıyla ilgili şunu vurguladı:
“Elektrik maliyetleri sanayici için önemli yük. Bu nedenle bizim artık başta güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerjiye yatırımı sanayi ve ticarethanelerde arttırmalıyız.”
Kritik nokta şu:
“Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki fabrikaların çatılarına kurulan güneş enerjisi sistemleri, toplam kurulu gücü karşılamıyor. OSB’ler dışında sanayicinin lisanssız güneş enerjisi üreteceği yatırım yapması gerekiyor.”
Şunu açıkladı:
“Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz’la yaptığımız görüşmede, sanayicinin OSB’ler dışında kendi ihtiyacını karşılamak amacıyla güneş tarlaları kurabilmesi için yasal düzenlemelerin hazır olduğunu öğrendik. EPDK çok yakında gündeme getirecek.”
Yine…
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz görüşmesinden bir bilgi daha verdi:
“Taşıt Tanıma Sistemi’yle akaryakıt istasyonlarının maliyetinde cüzi de olsa iyileştirme sağlandı. Fakat kredi kartıyla alışverişlerdeki kart komisyonu çok yüksek olduğu için istasyonlar para kazanamıyor.”
Bu konuda…
BDDK Başkanı ile de görüşeceklerini de ekledi.

İlgili Reklamlar