Türk Dünyası Kültür Başkenti olmak Bursa için fırsat: İşte Doç. Dr. Ateş’in önerileri

DOC DR SiNAN ATES
DOC DR SiNAN ATES

Tanıdığımız için biliyoruz… Ne zaman Bursa kelimesi geçse heyecanlanır. Bursalı olmakla övünür, Bursaspor taraftarı olmanın gururunu yaşar.
Gerçi…
Başaran Mahallesi’nde büyüyen, Soğukpınar’daki yatılı Öğretmen Okulu mezunu olan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş’i kent siyaseti önce MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın danışmanı, sonra da Ülkü Ocakları Genel Başkanı olarak tanıdı.
Ocak görevi sonrası üniversiteye dönen Doç. Dr. Ateş ziyarete geldiğinde, heyecan veren bir konuyu konuştuk:
Bursa’nın Türk Dünyası Kültür Başkenti olması.
Üzerinde çalıştığı konuya işaret edip, “2022 Kültür Başkenti olmak Bursa için çok büyük fırsat” dedi ve şunu söyledi:
“Türk Dünyası’na Bursa’yı tanıtabilir, Bursa’mızın yatırım almasını sağlayabiliriz. O nedenle, Kültür Başkenti projesini çok daha önemsemek gerekiyor. Eskişehir bu fırsatı yakaladı, ama birkaç küçük yatırım dışında yararlanamadı. Biz kaçırmayalım.”
Düşüncesi şu:
“Bursa Uludağ Üniversitesi ,Türk Dünyası üniversiteleriyle ortak çalışma yapabilir. Bursa ile Buhara kardeş şehir olabilir.”
Araya girip…
“Kardeş şehirlik için neden Buhara?” diye sorunca şu cevabı verdi:
“Bursa’nın en önemli manevi değerlerinden, hepimizin yaşamı boyunca mutlaka huzuruna çıktığımız Emirsultan Hazretleri Buhara’dan geldi. Böyle bir manevi bağımız var.”
Şunları da ekledi:
“Bursa Türk yemekleri için gerçekten özel bir yer. Osmanlı mutfağını tanıtmak için çalışmalar yapılabilir, Hacivat-Karagöz gibi bir değer başka kentte yok, bu canlandırılabilir.”
Ayrıca…
Gelenekleri yaşatacak ayrı festival düzenlenebileceğini, Türkistan’la ortak değerlerin ortaya çıkarılabileceğini, öğrenci değişimi yapılabileceğini anlattı.
Açıkçası…
Kendisinin bu konudaki çalışmalarını zaten biliyorduk, ama Doç. Dr. Sinan Ateş’in söyledikleri Bursa turizmi için de ışık olur.