Bursa-Bandırma arası hızlı trenle 40 dakika olacak, kamulaştırmalar yılsonu başlayacak

HIZLI TREN KARACABEY CEVRESEL ETKI BILGILENDIRME TOPLANTISI
HIZLI TREN KARACABEY CEVRESEL ETKI BILGILENDIRME TOPLANTISI

İhalesi… Geçen yıl 20 Ağustos’ta yapıldı. Projeye göre, toplam 201 kilometre uzunlukta olan Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı’nın 56 kilometrelik bölümü Bursa-Yenişehir arasında, 50 kilometrelik bölümü Yenişehir-Osmaneli arasında yapılacak.
Hattın…
95 kilometrelik bölümü ise Bursa-Bandırma arasında inşa edilecek.
Gerçi…
Yenişehir-Osmaneli bölümü projesinde zemin ve heyelanlar nedeniyle güzergah değişikliği boyutunda ripaj çalışmaları sürüyor ve müteahhidin bulduğu krediyi Hazine onaylamadığı için yeni kredi arayışları devam ediyor.
O nedenle de…
Yük taşıma ağırlıklı projede trenin Bursa’ya ne zaman gelebileceği henüz belli değil, ama Bursa-Karacabey-Bandırma hattında gelişmeler var.
Nitekim…
Yüklenici firma olan Kalyon İnşaat hem Karacabey’de, hem Bandırma’da iki ayrı çevresel etki bilgilendirme toplantısı yaptı.
Projenin…
Bursa-Karacabey-Bandırma hattında ÇED raporuna gerek görülmediği için, Kalyon İnşaat Proje Müdürü Dağhan Kılıç yalnızca bilgilendirme yaptı. Karacabey’de Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ve Bandırma’da AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı toplantılara katıldılar.
Güzergahta…
Karacabey için TEKNOSAB ve Taşlık Mahallesi’ne iki istasyon yapılacağını geçen hafta Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan açıklamıştı. Bandırma İstasyonu’nun ise Bandırma 17 Eylül Stadyumu arkasındaki Korozman mevkiine yapılacağı Bandırma toplantısında açıklandı.
İki toplantıdaki açıklamalarda ilgimizi çeken nokta şu oldu:
40 dakika sürecek 95 kilometrelik Bursa-Karacabey-Bandırma hattı için kesinleştiği açıklanan projeye göre güzergahta 35 metrelik genişliğinde kamulaştırma yapılacak.
Kamulaştırmalar ise yıl sonuna doğru başlayacak.
Öyle olunca…
Müteahhit firmanın “3 yılda bitirmeyi hedefliyoruz” dediği projeyi daha uzun sürte konuşacağımız anlamı çıkıyor.