Uydukent değil, doğru olan yerinde dönüşüm… Bursa için dertlenen Necati Şahin’den ‘abi’ önerisi

NECATI SAHIN
NECATI SAHIN

Tanışıklığımız… 1979 yılında AP İl Gençlik Kolları yönetimindeyken başladı. Siyasetin ilk basamağında gencecik mühendisken de Bursa için düşünüyordu.
Aradan bunca yıl geçti, Necati Şahin yine “Bursa için dertlenen adam” olarak sürekli kenti izliyor ve öneri üretiyor.
Dahası…
4 farklı dönemde toplam 8 yıl projeler ve önerilerle İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin yerel yönetimlere kılavuz olmasını sağladı.
Son dönemde…
2014’te CHP Büyükşehir Adayı ve 2019’da AK Parti Nilüfer Adayı olup şantiyeye döndü, ama deneyimiyle Bursa’ya öneriler üretmeye devam ediyor.
Sohbetimizde…
Tanıklık ettiği Bursa’nın değişimini anımsattığımızda, “Bursa Türkiye’ye ilkleri sunan ve planlamaya öncülük eden bir il oldu” diye başlayıp yaşanan çarpıklığa çarpıcı örnek verdi:
Merinos fabrikası kurulurken Merinos Evleri, Ucuz Meskenler’le sanayi ve konut ihtiyacı birlikte düşünülmüştü. Tarıma elverişli olmayan Yalakçayır’da ilk Organize Sanayi Bölgesi’ni kuran, ama Merinos’un kuruluşunu örnek almayan bir kent oldu.”
Dikkat çektiği şu:
“Pilot Sanayi Bölgesi’nde çalışacakların konut ihtiyaçları düşünülmediği için kaçak olarak Bağlarbaşı, Emek mahalleleri mantar gibi türedi.”
Ardından…
Bursa’yı planlayan Piccinato’yu anıp “Keşke Piccinato gibilerini günümüze getirebilseydik” dedi.  Bursa 2020 Yılı 1/100 000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı için de, “Bursa halkı bu planı kabul etmiş ve benimsemiştir” diye ekledi
Gelinen noktada…
Bu planın revize edilmesi gerektiğine işaret edip “abi uyarısı” yaptı:
Özellikle Uydukent ve Kentsel Dönüşüm gibi kulağa hoş gelen tabirlerin arkasındaki tuzağın farkında olmamız gerekir.”
Bir de “abi önerisi var:
“Bursa’nın tarihi kent dokusunun olduğu alanları çöküntü alanına terk etmeyelim. Dünyanın her yerinde kent merkezleri sürekli onarım, bakım yapılarak, yeni fonksiyonlar yüklenerek canlı tutulur. Kent merkezlerinin altyapı, ulaşım ve sosyal donatı alanları rantabl kullanılıp israf edilmez. Bursa’mıza kesinlikle bu anlayışı taşımalı ve uygulamalıyız.”