Azerbaycan zirvesinde sürpriz… Cumhurbaşkanı Erdoğan Aliyev’e Ferhat Hoca’nın kitabını armağan etti

CUMHURBASKANI RECEP TAYYiP ERDOGAN AZERBAYCAN CUMHURBASKANI iLHAM ALEYiV EMiNE ERDOGAN MiHRiBAN ALiYEV
CUMHURBASKANI RECEP TAYYiP ERDOGAN AZERBAYCAN CUMHURBASKANI iLHAM ALEYiV EMiNE ERDOGAN MiHRiBAN ALiYEV

Fotoğraf haberlere yansıdı… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı NATO Zirvesi sonrası Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gitti.
Orada…
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le özgürlüğüne kavuşan Suşa’daki törenlerde bulundu, Bakü’de Türkiye-Galler milli maçını izledi.
O fotoğrafa da…
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aliyev’e kitap armağanı yansıyor. Eşi Emine Erdoğan ve Aliyev’in eşi Mihriban Aliyeva’nın da yer aldıkları fotoğrafta, Erdoğan’ın boynundaki “Tek Millet İki Devlet” yazılı atkı dikkati çekiyor.
Kitap ise sonradan anlaşıldı: Çıkmazdan Çözüme – Karabağ Sorunu
İşte…
O kitabın sırrı, Bursa’ya kadar uzanıyor. Çünkü, editör olarak kitaba imza atan 2 isimden biri, Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Pirinççi.
Aynı zamanda…
Kısa adıyla SETA olarak bilinen Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın Kıdemli Araştırmacısı olarak görev yapan Ferhat Hoca son dönem Orta Doğu ve uluslararası konularda görüşüne başvurulan isim oldu.
Aradığımızda…
Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Diplomasi Forumu için gittiği Antalya’daydı.
Kitapla ilgili şu bilgiyi verdi:
“SETA’nın yayınladığı Çıkmazdan Çözüme – Karabağ Sorunu adlı kitabı Muhittin Ataman’la birlikte hazırladık. Türkiye ve Azerbaycan’dan 18 akademisyen katkı koydu. 400 sayfalık kitapta benim de 2 makalem var.”
Konusunu da söyledi:
“Kitapta Karabağ meselesinin evveliyatı ve ikinci Karabağ Savaşı’yla ulaşılan çözümü, Türkiye’nin desteğini, Azerbaycan’ın zaferi nasıl kazandığını, Türkiye’nin rolünü ele aldık. Karabağ merkezli olmakla beraber işbirliğini anlatan bir kitap oldu.”
Açıkçası…
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e armağan edilen kitabın iki yazarından birinin Bursa’dan bildiğimiz biri çıkınca biz de heyecanlandık.