Şehir Hastanesi Metro ihalesini aynı firmalar kazandı, süre 23 aya indi, maliyet 2 milyara çıktı

SEHIR HASTANESI METROSU YENI IHALESI YAPILDI
SEHIR HASTANESI METROSU YENI IHALESI YAPILDI

Açıkça söylemek gerekirse… Ankara bürokrasisinin ihale süreçlerinde ne kadar ağır işlediği bilinir. Fakat, Bursaray’ı son durak Emek’ten Balat’ta hızlı tren ve Şehir Hastanesi’ne uzatacak projenin ihalesi ikidir çok hızlı ilerliyor.
İlk olarak…
Ulaştırma Bakanlığı’nın Bursa’da üstlendiği ilk raylı sistem projesi için 27 Ekim 2020’de ihale kararı alındığını son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu bilgilendirmesiyle 18 Ekim günü duyurduk.
9 günde yapılan ihaleye davet edilen 6 firmadan 4’ünün katıldığını, ihaleyi Söğüt-Taşyapı ortaklığının 1 milyar 607 milyon 824 bin liraya kazandığını da yine Çavuşoğlu bilgilendirmesiyle aktardık.
Sonrasında…
Şehir Hastanesi Metrosu’nun temeli 2 Nisan günü Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle atıldı.
Ne var ki…
Danıştay ihaleyi iptal edince çalışmalar durdu. 28 Nisan günü de, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün’le görüşen AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’in “1 ay içinde yeni ihaleye çıkılacağı, sürenin 42 aydan 24 aya ineceği” bilgisine yer verdik.
2 Mayıs günü ise yeni ihalenin 5 Mayıs’ta yapılacağını ve 6 firmaya davet çıkarıldığını yine bu sütunlardan duyurduk.
İşte…
O ihale 5 Mayıs Çarşamba günü Ankara’da yapıldı. İhaleye, 27 Ekim’de olduğu gibi Söğüt-Taşyapı firmaları yine birlikte katıldı ve ortak teklif verdi.
Verdikleri 1 milyar 950 milyon 628 bin 508 lira 85 kuruşluk teklif en iyi teklif oldu ve onaylandı.
Yanı sıra…
27 Ekim’de 42 ay süre veren Söğüt-Taşyapı ortaklığı bu kez 700 günde bitirmeyi taahhüt ederken, 24 ay olarak hedeflenen işbitimi süresini biraz daha kısaltıp 23.3 aya indirdi.
İtiraz süreci ve Kamu İhale Kurumu incelemesi sonrası ihale kesinleştiğinde, şantiyesi hazır olan firma işe hemen başlayacak.