Herkes mutlu… Esnaf istedi, 8 muhtar dilekçe verdi, yanlıştan dönüldü ve tramvay geri geldi

CUMHURiYET CADDESi SANAYiCiLERi VE iSADAMLARI DERNEGi ONURSAL BASKANI ERKAN ONCEL
CUMHURiYET CADDESi SANAYiCiLERi VE iSADAMLARI DERNEGi ONURSAL BASKANI ERKAN ONCEL

Geçen yıl… Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın açıklamalarında Cumhuriyet Caddesi’nde çalışan nostaljik tramvayı kaldırıp rayları sökeceği haberleri çıkınca geniş bir kesim üzüldü.
Arşivimizi açıp baktık…
Pirinç Han ile Gökdere arası nostaljik tramvay hattı yapılacağını, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Altepe’nin açıklamasıyla 23 Kasım 2009 günü bu sütunlardan duyurduk.
Başlangıçta…
Kaygılar oluşsa da Cumhuriyet Caddesi’ne yakıştı, Bursa’ya renk kattı, kentin sembolleri arasına girdi. Bursa turizmi için önemli hale geldi. Tramvay önünde fotoğraf çektirenlerin sayısı kısa sürede arttı.
İşte…
Çarşıya görüntü zenginliği kazandırıp renk katan Cumhuriyet Caddesi tramvayının kaldırılacağı açıklaması bu nedenle üzüntüye yol açtı.
Ardından…
Önce cadde ve çarşı esnafı tramvayın devam etmesini istediler. 8 mahallenin muhtarları da tramvay hattının sökülmemesi için ortak dilekçe verdiler.
Bunun üzerine…
Başkan Aktaş tramvayın devamına karar verince duran seferler yeniden başladı.
Gelinen noktada…
Herkesi mutlu eden kararı Cumhuriyet Caddesi Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin Kurucu ve Onursal Başkanı olan Erkan Öncel’le konuştuk.
Söze…
“Tramvayımızın devam etmesi kararını veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a cadde esnafı olarak teşekkür ediyoruz” diye başladı ve şunu söyledi:
“Cumhuriyet Caddesi, Hanlar Bölgesi ve çarşıda 5 bin civarı esnaf var. Nostaljik tramvayla caddemize ve çarşımıza hareket geldi, farklılık oluştu. Yapılırken destek vermiştik, devam kararından da mutluluk duyduk.”
Şu noktaya dikkat çekti:
“Caddenin dönüşümüne tramvayın katkısı çok büyük. Cafe-restoran türü yerler bu sayede artacak. Bu sistem oturdu, kalkması yanlış olurdu.”
Söylediği şu:
“Devam kararıyla yanlıştan dönüldü. Hatta, hattın daha da geliştirilmesi bile düşünülmeli.”