Bursa’nın su planlaması için ODTÜ’nün yaptığı nüfus öngörüsü tutmadı, 2020 nüfusu tahminin 2 katı oldu

M TOZUN BINGOL SUSUZLUK VE KURAKLIK TOPLANTISINDA
M TOZUN BINGOL SUSUZLUK VE KURAKLIK TOPLANTISINDA

Yazı için… Klavyenin tuşlarına basarken, yaşadığımız bölgede hafif bir yağmur vardı. Valilik’ten gelen şiddetli yağış uyarısı ise moral oldu.
Çünkü beklentimiz, barajlarımızı dolduracak kadar yağmur.
Nedeni de ortada…
Küresel iklim değişikliği ve kuraklık, geçen yıldan beri barajlarımızın boş kalmasına yol açtı. Bu nedenle susuzluk tehdidi yaşayan Bursa için önlem aranıyor.
Nitekim…
Hafta içinde Büyükşehir Belediyesi’nde önlemleri ele almak için teknik bir toplantı yapıldı.
Toplantıya katılanlar arasında, bu sütunların okurlarının ulaşım ve yol uzmanı olarak tanıdıkları İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl de vardı.
Ulaşımcı bilinmesine karşın, yüksek lisansını Hidrolik Ana Bilim Dalı’nda yapan Bingöl toplantıya, görev yaptığı Bursa Teknik Üniversitesi adına katıldı.
Sohbetimizde de…
Görüşülenlerin yanında, yüksek lisans tezinde yer alan Bursa gerçeğine dikkat çekerken önce süreci anımsattı:
“Bursa İçme Suyu Projesi’ne DSİ tarafından 1964 yılında etüt ve planlama çalışmaları ile başlandı. Önce Bursa kentinin yıllara göre nasıl büyüyeceği, bu büyüme karşısında ne kadar içme, kullanma ve endüstri suyuna ihtiyacı olacağına ilişkin nüfus ve ihtiyaç projeksiyonları yapıldı. 1976 yılında da ODTÜ’ye Bursa Şehri İçme, Kullanma ve Endüstri Suyu Temin Projesi Master Plan ve Fizibilite Raporu hazırlatıldı.”
Çarpıcı tablo şu:
“2040 yılını hedef alan Bursa İçme Suyu Projesi’nde 2000 yılında 1.050.000  (ki bu rakam tuttu), 2010 yılında 1.493.000, 2020 yılında 1.872.000, 2030 yılında 2.264.000 ve nihayet 2040 yılında 2.675.000 olacağını tahmin ettiler. Projede bu rakamlar üzerinden planlama yapıldı.”
Nüfusu 2020 tahmininin iki katı olan Bursa’nın sorununa işaret etti:
“2000 yılı nüfusu tutturulmasına rağmen geçen her yıl göç nedeniyle standart sapma arttı ve nüfus hedefi öngörülenin çok üstüne çıktı.”