Bursa’nın planı Türkiye’ye model oluyor… Amaç, ‘deprem olmadan’ hazırlık

AK PARTi BURSA MiLLETVEKiLi AHMET KILIC
AK PARTi BURSA MiLLETVEKiLi AHMET KILIC

Deprem konusunda… Faylar gibi, imar planları gibi teknik boyut bir tarafa, günlük yaşam içinde vatandaş bilinçlenmesi başta olmak üzere kamunun işin ciddiyetine yönelik adımlar atması önemli.
Nitekim…
TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi olan AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç’la sohbet ederken bu gerçeğin altını çizdi:
“Deprem sonrası çalışmalarla ilgili ayrıntılı planlar var. Ayrıca Türkiye afet yönetiminde deneyim de kazandı. Fakat deprem öncesi yapılacak çalışmalar ve hazırlıklar maalesef teknik tartışmaların ötesine geçemiyor.”
Bu noktada…
“Olası Marmara depreminden etkilenecek en önemli illerden biri Bursa” dedi ve şu bilgiyi verdi:
“Büyükşehir Belediyemiz, deprem öncesi hazırlıklar için Daire Başkanlığı oluşturdu ve burada bazı planlamalar yapılıyor. Ayrıca TÜBİTAK’la birlikte yürütülen projeler var. Bunlar, Türkiye için model oldu.”
Yol haritasını şöyle dile getirdi:
“Bursa modelini tüm Türkiye’ye önermek için harekete geçiyoruz. Yine Bursa’da depreme hazırlık kapsamında yapılan çalışmaların ve geliştirilen projelerin Ankara ayağındaki koordinasyonu sağlayacağız.”
Üzerinde durduğu şu:
“Bursa sanayisiyle, teknolojisiyle, gelişmiş insan gücüyle çok önemli bir kent. Türkiye’nin üretim merkezi, lokomotifi olmuş önemli bir bölge. Elbette depremi önleyemeyiz, ama Bursa’yı depremle yaşamaya hazır hale getirebiliriz. Bunun için de çalışıyoruz.”
Mesajı da şu:
“TBMM’de oluşturulan ve üyesi olduğum Deprem Araştırma Komisyonu toplantıları başladı. Önümüzdeki günlerde de komisyonumuzu Bursa’ya getireceğiz. Başta Büyükşehir olmak üzere belediyelerimiz ve konuyla ilgili olan donanımlı paydaşlarımızla komisyonumuzu buluşturacağız.”
Şunu da ekledi:
“Deprem Araştırma Komisyonu’nun Bursa’daki inceleme ve görüşmeleri, inanıyorum ki deprem hazırlığı kapsamında çok önemli kılavuz olacak.”