İşgalden kurtarılan topraklarda insanlık ve savaş suçlarını incelemek için Azerbaycan’a gitti

TBMM iNSAN HAKLARI iNCELEME KOMiSYONU BASKANI HAKAN CAVUSOGLU
TBMM iNSAN HAKLARI iNCELEME KOMiSYONU BASKANI HAKAN CAVUSOGLU

Hafta başında… Azerbaycan ordusu Karabağ’da işgal altındaki topraklarını kurtarmak için son hamleyi yaparken TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu da Türkiye’deki Ermeni cemaatiyle görüşmek üzere İstanbul’da Agop gazetesini ziyaret ediyordu.
Son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Burs a Milletvekili Hakan Çavuşoğlu dün de Azerbaycan’a gitti.
Üstelik…
Çarşamba günü dönecek heyette İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun Alt Komisyon başkanlarıyla Dışişleri Bakanlığı’nın insancıllık konusuyla ilgili genel müdürü yanında uluslararası insancıllık ve savaş suçları uzmanı bir akademisyen de var.
Ziyaretin…
Ne kadar kritik olduğunu Çavuşoğlu’ndan öğrendik:
“Bakü, Gence, Terter ve Bedre kentlerinde bire bir temaslar kuracağız. Uluslararası hukuk ve Cenevre hukukuna aykırı suçları tespit edeceğiz. Şehit aileleri yakınları ve mağdurlarla tek tek görüşmeler yapacağız.”
Amaç şu:
“İşlenen insanlık suçlarına uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmek amacındayız. Burada insanlık hukukuna aykırı ağır ihlaller yaşandığı ve savaş suçu işlendiği halde uluslararası kamuoyu kılını bile kıpırdatmadı. Biz bu işlemi başlatıp savaş suçlarını inceleyeceğiz.”
Şu önemli:
“Yasaklanmış silahlar, bombalar, füzeler kullanılıp kullanılmadığını, yerinden yurdundan edilmiş 1 milyon Karabağlı Azeri’nin çektikleri sıkıntı ve yaşam şartlarını araştırıp kayıt altına alacağız.”
Şuna dikkat çekti:
“Uluslararası Ceza Mahkemesi için Azerbaycan ve Ermenistan imza atmamışlar, fakat istisnalar var. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi mahkeme kurulup suçların araştırılmasını isterse bu suçlar araştırılıyor. Çünkü devletler değil, kişiler yargılanıyor.”
Şu bilgiyi de verdi:
“Kim emir verdi, kim tetiği çekti, kim bombaladı?.. Bunlarla ilgili yargılamada zaman aşımı yok. Sorumluları er ya da geç yargılanıyor.”