Cavit Çağlar Bursa için yeni hedef gösterdi: Teknoloji üssü olmanın tam zamanı, Bursa kabına sığmamalı

CAVIT CAGLAR
CAVIT CAGLAR

Röportajı… Milliyet Gazetesi Yazarı Tunca Bengin yaptı. Deneyimli gazetecinin sorularını ise Bursa sanayisinin duayen ismi, Devlet eski Bakanı ve Olay Medya Kurucusu Cavit Çağlar cevapladı.
Milliyet gazetesindeki röportajda Çağlar’ın Bursa üzerine çarpıcı tespitleri var.
Öncelikle…
Bursa’nın tekstilde Avrupa ve dünyanın önemli üretim merkezlerinden biri haline geldiğinin, otomotivde ise büyük yol aldığının altını çiziyor:
“Tekstilde Bursa ve Türkiye rakip tanımıyor. Eskiden İtalya ve Fransa ile rekabet ederdik, modanın öncüleri oralarıydı. Bugün giyim olsun, kumaş olsun onlardan geri değiliz, hatta önüne geçebilecek hale geldik.”
Şu vurgu önemli:
“Türkiye bu ligin önemli oyuncusu oldu.”
Yaşadığımız süreçte…
Koronanın Çin ekonomisine etkisiyle Türkiye’nin tekstilde dünya ticaretinden daha büyük pay alacağını ifade eden Çağlar şu değişime de dikkat çekiyor:
“Bizim nesilden sonra gelen ikinci kuşak kaplanlar daha atak. En az birkaç dil biliyorlar. Tekstilde 170’ten fazla ülkeye ihracat yapabiliyor Türkiye.”
Bu noktada…
Yeşim Tekstil’in dünyanın en önemli oyuncularından Nike ve birçok dünya markasının en büyük üreticilerinden olduğunu anımsatıp, “Dünya liginde oynuyor yani” diyor.
Sonra da Bursa için yeni hedefi gösteriyor:
“Bursa bizim zamanımızda çok büyüdü. 20-25 sene evvel çok ciddi atılımlar yaptık. Şu anda Bursa’nın tekrar silkelenip, teknoloji sektörüne girmesi, ona dönmesi lazım. Çünkü diğerleri oturdu.”
Gördüğü şu:
“Dünyaya bakıyorsun, büyük paralar teknoloji sektöründe kazanılıyor. Bizde de yeni nesil buna yatkın, çok başarılı… Ona yönelmeli bana göre Bursa. Bilgi çağına yönelik hareket edilirse Türkiye’nin şimdiki 170-180 milyar dolarlık ihracatı 5-10 yılda 500 milyar dolara çıkar. O kapasite var.”
Hedefin adını da koyuyor:
“Bence Bursa’nın bir teknoloji üssü olması lazım. Buna müsait.”
Avantajı da söylüyor:
“Sayın Cumhurbaşkanımızın da desteklediği Gemlik’te kurulan yerli otomobil fabrikası çok önemli. Hibrit araba üretilecek. Bu bir atılımdır. Bunun yan sanayileri de kurulacak. Teknoloji üssü olmanın tam zamanı.”
Heyecanı ise şu:
“Bursa artık hiç kabına sığmaz, sığmamalı da…”