En hüzünlü yıldönümü, en kötü hatıra: Bursa’nın işgalinin ve puşide-i siyahın 100. yılı

TBMM KADIN MiLLETVEKiLi TEMMUZ GECESi MECLiSTE DiRENDiLER
TBMM KADIN MiLLETVEKiLi TEMMUZ GECESi MECLiSTE DiRENDiLER

8 Temmuz Çarşamba sabahı… Kent Kültürü Derneği Başkanı Mutlu Çınar’la konuşuyorduk. Tarih sayfalarındaki ayrıntılar ve bu ayrıntılara dayalı özel günlerle yıldönümlerini bulup toplumun önüne çıkarmasıyla bildiğimiz Mutlu, aynı zamanda AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı olan Bilecik Milletvekili Selim Yağcı’nın danışmanı olarak TBMM’de görev yapıyor.
Nitekim…
İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği 100 Yıllık Vefa, 100 Yıllık Farkındalık projesi de Yağcı’nın himayesinde ses getiren etkinliklerle yürüyor.
Sohbetimizde, Bursa için en hüzünlü yıldönümünü anımsattı:
“8 Temmuz 1920’de Bursa işgal edildi. Yani, işgalin 100. yıldönümü. 10 Temmuz 1920’de de Bursa’nın işgali nedeniyle TBMM kürsüsüne puşide-i siyah, yani siyah örtü örtüldü Bursa’nın kurtuluşuna kadar kaldırılmadı.”
Anlamlı ve hüzünlü iki tarihin ardından bir not daha verdi:
“8 Temmuz’da Bursa işgal edilince Atatürk 9 Temmuz’da Ankara’dan trenle Bozüyük’e gelip Bursa Komutanı Bekir Sami Bey başta olmak üzere Bursa’dan gelen heyetle buluştu.”
Şu ayrıntı da önemli:
“Yunan işgali nedeniyle Bursa ve Balıkesir’den başlayan göçü önlemek için alınacak tedbirler de o buluşmada görüşüldü.”
Bütün bunlar…
Bursa’nın bir daha yaşamak istemediği, hatta hatırlamak bile istemediği bir işgalin yüzüncü yılı olması nedeniyle hüzünlü bir yıldönümü olarak yansıyor.
Yanı sıra…
Yine AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı himayesinde 100 Yıllık Vefa, 100 Yıllık Farkındalık projesi kapsamında bir özel çalışma daha var.
15 Temmuz’da darbeciler TBMM’yi işgal istediklerinde Meclis’e koşan milletvekilleri arasında 12 kadın milletvekili var, İkinci puşide-i siyahın önüne geçen bu kadın milletvekillerinden 11’i halen parlamentoda.
İşte…
Mutlu Çınar, o 11 kadın milletvekilini 15 Temmuz’da Türkiye’ye dağıtılacak 100 Yıllık Vefa dergisinin kapak fotoğrafı için bir araya getirdi.
Fotoğrafta…
AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Fatma Betül Sayan Kaya, Jülide Sarıeroğlu ile Leyla Şahin Usta ile AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam ve milletvekilleri Ayşe Keşir, Ceyda Bölünmez Çankırı, Hülya Nergis, İlknur İncegöz, Mihrimah Belma Satır, Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Sena Nur Çelik yer alıyor.