Yardım fabrikası… Her gün 30’ar bin koli dağıtan Büyükşehir şimdi de maske ve dezenfektan üretiyor

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ GELEN TELEFGONLARA CEVAP VERİYOR
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ GELEN TELEFGONLARA CEVAP VERİYOR

Süreç zor… Koronavirüsün yayılmasını önlemenin yegane yolu insanların dolaşımını  ve birbiriyle temasını engellemek. Bu nedenle de evde karantina uygulaması önem kazanıyor.
Ne var ki…
65 yaş üstü ve 20 altına zorunlu olan sokağa çıkma yasağını toplumun tamamının gönüllü uygulaması isteniyor. Bunun da, yani evden çıkamamanın da yol açtığı başka sıkıntılar var.
İşte…
O sıkıntıları ortadan kaldırmak için bir yandan Vali ve Kaymakamlar harekete geçip sivil toplum örgütleriyle birlikte vefa destek yardımlarını başlattılar.
Böyle bir süreçte…
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la sohbet ederken, bazı illerden yansıyan yardım konvoyu görüntülerini anımsatıp neler yaptıklarını sorduk.
Verdiği rakamlar Büyükşehir’in 17 ilçede birden adeta yardım ve destek fabrikası gibi çalıştığını gösteriyor:
“Son derece kurumsal bir yapıyla hareket ediyoruz. Büyükşehir’de her ilçeyle ilgili deneyimli arkadaşlarımız var. İlçe koordinatörlerimizin de katılımıyla videokonferans toplantı yaptık. Aldığımız karara göre her ilçede belediye başkan yardımcısı ve mahalle muhtarı bizim muhatabımız.”
İlk adımı şöyle söyledi:
“Bu salgın yaşanmadan önce de dağıtılan yardımlar vardı. Muhtarlardan, Oda’lardan, derneklerden dağıtılan yardım listelerini alıp tek listeye indirdik. 3 listede de adı olanlarla karşılaştık. Bunları tek tek eledik.”
Ardından…
Kaymakamlıklar eliyle dağıtılan yardımlar dışında, çalıştığı işyeri kapananlar gibi gerçek ihtiyaç sahiplerine yöneldiklerini ifade eden Aktaş rakam da verdi:
“Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak her gün 30 bin erzak kolisi, 30 bin hijyen kolisi, her hafta 10 bin pazar filesi, her gün 30 bin ekmek, süt ve süt ürünleri dağıtıyoruz. 2 bin 460 aileye de sıcak yemek dağıttık.”
Yeni gelişmeleri de açıkladı:
Bir…
“İkinci el bir tekstil makinesi aldık. Büyükşehir olarak BUSMEK’te artık maske üretiyor ve her gün 10’ar bin maske dağıtıyoruz.”
İki…
“Büyükşehir’deki biyologlar ve kimyagerler çalışmaları başlattılar, yakında kendi dezenfektanımızı üreteceğiz. Bu da Türkiye’de ilk olacak.”