İsmet Karaca 2 yıl sonra rövanşı alırken CHP’nin güç dengesi de değişti… Yeni güç, Mudanya Belediye Başkanı Türkyılmaz oldu

CHP İL KONGRESİ YENİ GÜÇ MERKEZİ İSMET KARACA HAYRİ TÜRKYILMAZ
CHP İL KONGRESİ YENİ GÜÇ MERKEZİ İSMET KARACA HAYRİ TÜRKYILMAZ

Tarih 7 Ocak 2018… Merinos’taki Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin Osmangazi Salonu’nda yapılan ve Hüseyin Akkuş’la İsmet Karaca’nın ilk karşılaşmalarına tanıklık edilen, Akkuş’un kazandığı CHP İl kongresi izlenimimizi şöyle aktarmışız:
Günümüzde kongreler artık siyasal içerikli değil, aday bazında sonuç odaklı hale geldi. Üstelik yalnızca CHP değil, “Şu konuşmalar fazla uzamasa, hatta hiç konuşulmasa da bir an önce gitsek” havasındaki tüm partiler için geçerli.
O kongrede…
Katılım anlamında ilginin ve heyecanın azlığı aktardığımız bir başka gözlemdi.
Pazar günü ise…
CHP’de katılım anlamında yoğun bir ilgi vardı. Bu da 4 adaylı kongrenin getirdiği çekişmeyle ortaya çıkan bir tablo.
Ne var ki…
CHP’de 2 yıl önce gözlediğimiz heyecan eksikliği devam ediyor.
O heyecan…
Kongrenin gerilimli olması, kürsüye çıkan herkesin birbirine çakması, salonda gerilimin artması değil elbette. Kalabalık, sakin, son derece düzenli ve düzeyli bir kongre oldu, dün de vurguladığımız gibi salonda siyasi olgunluk vardı.
Gelin görün ki…
Lider düzeyinde katılım olmayınca, siyasi partilerin kongrelerinde heyecan düşük kalıyor, mesajlar yerini bulmuyor.
Delegeler de, tarafı oldukları aday için bir an önce oylarını kullanıp salondan ayrılmak istiyorlar.
Bunu bir kez daha görmüş olduk.
İşte…
Böyle bir ortamda 2 yıl 1 ay 2 gün aradan sonra Hüseyin Akkuş ve İsmet Karaca ikinci kez karşı karşıyla geldiler. İlginç olan, adayların destek grupları 2 yıl önceki gibi yine karşılıklı tepkiler üzerineydi.
Bu kez kazanan 58 oy farkla İsmet Karaca oldu. bu açıdan bakılırsa, siyaseten 2 yıl öncesinin rövanşını aldı.
CHP’de Gençlik Kolları başkanlığından gelmiş Karaca deneyimli siyasetçi. Özellikle Osmangazi İlçe Başkanlığı’ndaki deneyimiyle yeni bir dönem planlaması yapacağını bekleyenler haksız değil.
Karaca’nın kazanmasıyla CHP’deki güç dengesi de değişti.
Artık…
Güç, kongre sürecinin başından beri Karaca’ya destek veren ve ilçe ilçe gezen Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a geçti.