Trump’ın yaptırımları imzaladığı süreçte MHP beka, üsler ve savunma sanayi için çok kritik öneriler getirdi: Üsleri de, limanları da kapatalım

MHP BURSA MİLLETVEKİLİ VE GENEL BAŞKAN YARDIMCISI M HİDAYET VAHAPOĞLU
MHP BURSA MİLLETVEKİLİ VE GENEL BAŞKAN YARDIMCISI M HİDAYET VAHAPOĞLU

Gerçi… Yaşadığımız coğrafyanın gerçeği olarak Türkiye’ye yönelik tehdit tarih boyunca hiç bitmedi, ama görünen o ki çok özel bir süreç içindeyiz.
Bir yanda…
Türkiye için terör kaynağı haline gelen Suriye’de mücadele verilirken, Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle ortaya çıkan strateji savaşı çok daha farklı bir tehlikeyi gösteriyor.
Bir yandan da…
Amerika’nın ikide bir tekrarladığı, sonunda Trump’ın imzaladığı yaptırım tehdidi var.
İşte…
Ülkemiz için beka sorunu ortaya koyan ve savunma yatırımlarımızın önemini arttıran bu kritik konularla ilgili MHP’nin görüşlerini MHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı M. Hidayet Vahapoğlu açıkladı.
Üstelik…
TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada, çok kritik öneriler ortaya koyarak izlenen devlet politikasına destek açıkladı.
Örneğin…
Amerika’nın güvenliği için DEAŞ bahane edilirken Türkiye’nin güvenliğinin hiçe sayıldığını vurgulayıp yaptırım tehditlerine karşı iki öneride bulundu:
Bir…
“1 Eylül 2004’te yürürlüğe giren Amerika Birleşik Devletleri’ne ait devlet hamulesinin ithal araç ve ülke içi nakil ve tevziine dair tebliğ ve bu tebliğe gerekçe teşkil eden anlaşma iptal edilmeli.”
İki…
“Komuta merkezi Almanya’da bulunan ve ABD’nin Rusya’yı, Kafkaslar’ı, İran’ı izlediği Kürecik’teki radarla İncirlik dahil hava üslerimizden yararlanması engellenmeli.”
Şunu da ekledi:
“Mersin, Samsun ve Trabzon limanlarımızdan yararlanması da yeniden değerlendirilmeli. Hatta, tavırlarında değişiklik olmazsa iptal edilmeli.”
Ardından…
Yaptırım ve ambargo tehditlerini anımsatıp savunma sanayi için şunu söyledi:
“Savunma sanayimizde yeni teknolojilerin geliştirilmesi teşvik edilmeli. Bir ürünü tek tesiste üretme anlayışı yerine savunma sanayisinde faaliyet gösterebilecek firmalardan entegre bir yapı oluşturulmalı.”
Adres de önerdi:
“Bursa, Eskişehir, Çorum, Kayseri, Gaziantep gibi illerimizdeki potansiyel değerlendirilmeli.”