Bu soru tedirgin ediyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 90 dönümünün tapusunu aldığı ‘kupon arazi’ Paşa Çiftliği’ni konut alanı yapar mı?

PAŞA ÇİFTLİĞİ
PAŞA ÇİFTLİĞİ

Açıkça söylemek gerekirse… Yunuseli Havaalanı konusunun kent kamuoyu için bu denli ilgi çekeceğini ve yankı bulacağını pek düşünmemiştik.
O nedenle…
Bu sayfalarda dün “Çölün ortasındaki vaha gibi kaldı: Yunuseli Havaalanı en değerli yer” başlığıyla dile getirdiğimiz Yunuseli’nde ne yapılmaması konusunun kent kamuoyunda önemsendiğini görünce umutlandık.
Öyle ya…
Soğukkuyu, Hürriyet, Adalet, İstiklal ve Yunuseli’ndeki yapılaşmayla çevresi sarılan Yunuseli Havaalanı kentin elinde kalabilmiş değerli yerlerden biri.
Adeta…
Görünümüyle çölün ortasındaki vaha gibi kalan Yunuseli Havaalanı’nın konut yerine kentin kullanımına açılmasını isteyenler bir kaygıları daha var.
Anımsattıkları şu:
“Kentin tam da göbeğinde yeşil kalabilen en önemli bölge Paşa Çiftliği arazisinden 90 dönüm 6 yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçti.”
Bu noktada…
Kamuoyuna pek yansımamış bir bilgiyi anımsattılar:
“Geçen dönem bu araziye İller Bankası Bölge Müdürlüğü yapılmak istendi, fakat Büyükşehir Belediyesi eski yönetimi karşı çıktığı için o bina yapılamadı.”
Ardından…
“Bakanlığın bu araziyi elinde öylece tutacağını kimse beklememeli” deyip kaygılarını dile getirdiler:
“Bu tür yerlere ‘kupon arazi’ de deniyor. Kent içindeki böylesine değerli bir araziyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı değerlendirmek isteyebilir. Bunu da kendi tapulu arsasını konuta açarak yapabilir.”
Kaygıları şu:
“Bakanlıklar bu tür işlerde yerel yönetimlere pek bilgi vermez. Ellerindeki arazileri özelleştirirken de imarını vererek satarlar. İmarı Ankara’dan verilmiş bir satışla Paşa Çiftliği konutlaşmaya açılabilir, ya da AVM için elden çıkarılabilir.”
Telefonu kapatınca…
Bu gibi konuların işleyişini bilen bir dostumuzu arayıp “Olabilir mi?” diye sorduk. Aynı kaygı onda da var:
“Bakanlıklar yatırım yapmak için kaynak arıyor. O nedenle ellerinde kendi kullanmadıkları her yeri değerlendirmek isteyebilirler. Kararı bir gün aniden çıkıverir, Bursa’daki yerel yönetimlere de seyretmek düşer.”
Gerçekten de tedirgin edici bir durum gözüküyor.