Bursaray’ın Şehir Hastanesi’ne uzatılması ve Çelik Palas arkasındaki hayalet binanın yıkılması için Cumhurbaşkanı direktif verdi, Başkan Aktaş rahatladı

ALİNUR AKTAŞ
ALİNUR AKTAŞ

Konunun nasıl geliştiğini, basınla sohbet buluşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş anlattı.
Geçen hafta…
AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen Aktaş gündemindeki iki konuyu aktarıyor:
Bir…
“Emek’te sona eren Bursaray hattını Şehir Hastanesi’ne uzatıp T2 tramvay hattını mevcut raylı sisteme entegre etmemiz lazım. Bunu ancak Ulaştırma Bakanlığı’nın üstlenmesiyle çözebiliriz.”
Bunun üzerine…
Erdoğan hemen Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’a sesleniyor ve “Bu işi çöz” diyor. Bakan ise Bursa-Ankara hızlı tren çalışmalarını anlatınca araya girip “Hızlı tren Ankara ile Bursa arasında, onu bırak, raylı sistemin Şehir Hastanesi’ne uzatılmasını ve T2 hattı entegrasyonunu çöz” direktifi veriyor.
İki…
Aynı görüşmede, Çelik Palas Oteli arkasındaki yamaçta yükselen ve çatısı yeşil olsa da kentin üstündeki kara bulut gibi duran hayalet inşaatı da gündeme getiriyor.
Çünkü…
Daha geçen hafta, 1980’li yılların ortalarında başlayan ve yarım kalan inşaatı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 10 kat imar izniyle ihaleye çıkardığını Olay’daki köşesinden meslektaşımız İhsan Aydın köşesinden duyurmuştu.
Aktaş bunu anımsatıp “Ankara’dan verilen yüksek katlı imar iznine karşı olduklarını” aktarıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da hemen Özelleştirme İdaresi Başkanı’nı çağırıp direktifini veriyor:
“İmarı iptal et, o inşaatı da yık.”
Gördüğümüz şu:
Son dönemdeki Bakan ziyaretleri ve bu ziyaretlerde açıklanan Bursa’ya müjdeler sonrası iki önemli konu için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteğini almak Başkan Aktaş’ı rahatlatmış, özgüvenini arttırmış.
Gerçi…
Sinekle mücadelede Büyükşehir’i eleştiren Mudanya Belediyesi’nin Güzelyalı Atatürk Parkındaki inşaatının mühürlenmesi konusu gereğinden fazla uzadı ki, akşam saatlerinde mühürleme işlemi için İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı çıktı.


Ama…
“4 yıl 4 ay daha görev sürem var” diyen Aktaş’ın şu sözleri içtendi:
“Ankara’ya her gittiğimde 15 dakikalık boşluğu bile ziyaret yaparak Bursa için değerlendirmek istiyorum. Rüyalarımda bile bu işleri görüyorum.”