30 yıllık ‘kestirme yolun’ bilinmeyen öyküsü ve Burgaz’da yaşayanları feribot trafiğinden kurtaracak yeni bir yol

BURGAZ GÜZELYALI YENİ BAY PASS YOLU
BURGAZ GÜZELYALI YENİ BAY PASS YOLU

1988 yılıydı… İktidarda Anavatan Partisi vardı. ANAP’ın Bursa’daki kurucu il başkanı Hüsamettin Örüç 1 yıl önce yapılan seçimlerde Bursa Milletvekili seçilmiş, Bayındırlık Bakanı olarak hükümete girmişti.
O yıllar…
Burgaz’a, ya da resmiyetteki adıyla Güzelyalı’ya yalnızca Mudanya Yolu’ndaki Siemens Kavşağı’ndan girilip çıkılabiliyordu.
Bir de…
Zeytinlikler arasında traktörlerin kullandığı toprak bir yol vardı.
İşte…
O toprak yolun düzenlenip araç geçebilir hale gelmesi, hatta bugün Feribot İskelesi’ne doğrudan inen bulvara dönüşmesi dönemin Bayındırlık Bakanı olan Örüç’ün Karayolları’na direktifi ve takibiyle oldu.
Biz de…
Bu yolu Örüç’ün gündemine taşıyan olmakla kendimize pay çıkardık.
Çevresinde bir tek yapı olmayan yol bugün yükselen modern yapı ve sitelerle bulvara dönüştü. Küçük bir yazlıkçı sahil köyü olan Burgaz da çok büyüdü.
Bu nedenle…
Özellikle yaz sezonlarında bazı sıkıntılar yaşıyor. Sıkıntılardan biri de feribot trafiğinden kaynaklanıyor.
Bursa-Mudanya yolundan dönüp yoldan aşağı inen araçlar iskeleye geçişteki sinyalizasyonda birikince trafik yukarıya kadar şişiyor, zaman kaybı yaşanıyor.
Şimdilerde…
1988 yılında açılan yola alternatif geliyor. Daha doğrusu, Burgaz ya da Güzelyalı eski köy merkezi, vadide yapılan siteler, yat limanı ya da Altıntaş Yolu çıkışındaki yerlerde yaşayanların feribot trafiğinden etkilenmemeleri için by-pass yolu yapılıyor.
Yeni yolu Başkan Alinur Aktaş’ın direktifiyle Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Güzelyalı kavşağına gelmeden sağa ayrılan araçlar by-pass yoluna girip yeni yapılan sitelerin arasından geçecekler. Arabayolu Caddesi güzergahından da Güzelyalı Aile Yaşam Merkezi ve eski mezarlık yanına ulaşarak İstiklal Caddesi’ne inebilecekler.
Feribot trafiğine yakalanmadan Burgaz’dan çıkmak isteyenler de yine buradan Bursa-Mudanya yoluna ulaşabilecekler.
Böylece…
Özellikle yaz mevsiminde feribot trafiğine takılmadan evlerine ulaşabilecekler.