Yüzde 60’ı tamamlanan, ancak hızı kesilen hızlı tren Bursa-Yenişehir şantiyesini Bursa Milletvekilleri Esgin ve Özen ziyaret etti

1. YAZI İÇİN MUSTAFA ESGİN VE REFİK ÖZEN HIZLI TREN ŞANTİYESİ
1. YAZI İÇİN MUSTAFA ESGİN VE REFİK ÖZEN HIZLI TREN ŞANTİYESİ

Gerçi… Yenişehir-Osmaneli etabında nisan ayında yapılan ihaleden sonra yüklenici firmaya yer teslimi yapılamadığı için bu bölümde şantiyeler henüz kurulamadı, ama Bursa-Yenişehir etabındaki çalışmalar gözle görülür bir noktaya ulaştı.
Açık arazide yapılan viyadükler ve Çevre Yolu boyunca ilerleyen, neredeyse ray serme aşamasına gelen tren yolu görüntüleri umutları canlı tutuyor.
Bununla birlikte…
Bursa-Yenişehir etabı şantiyesindeki çalışmaların eski hızında ilerlemediği de gözle görülen bir gerçek.
İşte…
Bu şantiyeye cumartesi günü ilk kez milletvekili ziyareti gerçekleşti.
AK Parti Bursa milletvekilleri Dr. Mustafa Esgin ve Refik Özen, ziyarete gelen ilk milletvekilleri olarak şantiyedeki görevlilerden bilgi aldılar.
Üstyapısıyla, yani raylar ve elektromekanik sistemleriyle birlikte 6 milyar lirayı bulacak olan dev projede halen 2 yüklenici firma çalışmalarını sürdürüyorlar.
Tünellerde gözle görülmeyen noktalarda Çelikler firması çalışmalarına devam ederken, açık arazideyse Cengiz İnşaat’ın alt taşeronu olan Duygu İnşaat’ın şantiyesi var.
Görevliler…
Cumartesi günü gerçekleşen ziyarette milletvekilleri Esgin ve Özen’e toplam 800 kişinin çalıştığı Bursa-Yenişehir etabında şu ana kadar projenin yüzde 60 oranında gerçekleştiği bilgisini verdiler.
Kamulaştırmalarda yaşanan sıkıntılar ve bunların şantiye hızına etkilerine de dikkat çektiler.
Milletvekilleri ise…
İş yapımından doğan istihkakların temmuz ayına kadar sorunsuz olarak ödendiği şantiyedeki incelemeleri sırasında karşılaşılan sorunları da dinlediler.
Gelinen nokta…
Siyasetçinin ilgisini göstermesi ve devreye girmesi anlamında elbette önemli.
Zaten…
AK Parti Bursa milletvekilleri Dr. Mustafa Esgin ve Refik Özen de şantiyeden ayrılırlarken konunun Ankara’da takipçisi olmayı sürdüreceklerini söylediler.
Bu da…
Yıllardır hızlı treni büyük bir özlemle bekleyen Bursalılar kadar, şantiyelerde çalışanlar için de umut ve moral oldu.