Bursalı turizmciler, turizmci Turizm Bakanı’na çıkarma yaptılar: Bursa çok yönlü turizm bölgesi, ama Turizm Bakanlığı görmüyor

20180929 210911
20180929 210911

Görüşmeyi… Kısa adı BUSAT olan Bursa Sağlık Turizmi Derneği’nin kurucu başkanı AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin organize etti.
Belki de…
Bursa’nın hep konuşulan turizm potansiyeliyle ilgili ilk kez bu kadar geniş kapsamlı bir katılımla masaya oturuldu. Yine ilk kez Bursalı turizmcilere bir siyasetçi öncülük etti.
Bursa Turizm Platformu heyetinde Bursa turizmiyle ilgili her kesim vardı.
Örneğin…
İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik kamunun temsilcisiydi. Bursa Valiliği Turizm Tanıtma Birliği Başkanı Zeki Beyhan heyetteydi.
Yanı sıra…
Turizm sivil toplum örgütleri TÜRSAB, GÜMTOB, BUSAT, Turist Rehberleri oradaydılar. Tarihi Hanlar ve Çarşılar Birliği, Aşçılar Derneği ile UNESCO Alan Başkanlığı temsilcisi de vardı.
İlhan Evliyaoğlu’ndan sonra, sektörden gelen ikinci Kültür ve Turizm Bakanı olan Mehmet Nuri Ersoy’la görüşme Bursa adına çok verimli geçti.
O verimi de…
AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’le konuştuk. Görüşmeyi özetlerken, “Uludağ’dan başlayıp her şeyi anlattık” dedi ve sıraladı:
Bir…
“Uludağ’ın dört mevsim çalışması gerektiğini anlattık. Yapısal sorunları anlatıp, yönetiminin tek çatı altında toplanması gerektiğini söyledik.”
İki…
“Sağlık turizmi gibi katma değeri yüksek turizm hareketlerine potansiyel şehir olduğumuzu anımsattık, sıcak su bölgelerimizin önemini anlattık.”
Üç…
“UNESCO’nun tarihi kentler listesinde olmanın avantajlarını sıraladık. Bunların daha da geliştirilmesi için başlatılan çalışmalara destek istedik.”
Dört…
“İznik, Tirilye, Gölyazı, Cumalıkızık, Misi gibi turizm bölgelerimizin aslında Türkiye turizmi için önemini anlattık.”
Beş…
“Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı tanıtım materyallerde Bursa’dan hiçbir görüntü yok. O çalışmalarda Bursa’nın da olması gerektiğini ifade ettik.”
Konuyu şöyle toparladı:
“Bursa’nın çok yönlü turizm bölgesi olduğunu gösterdik. Dövize konsantre olduğumuz şu sıkıntılı günlerde cari açığın azaltılmasında turizmin payına dikkat çektik.”
Şunu da ekledi:
“Katma değeri yüksek turizm hareketliliğinde önemi artan üçüncü yaş ve sağlık turizminde Bursa’nın en büyük potansiyel olduğunu anlattık.”