Yeni dönemin 2 şifresi AK Parti kurultayında: Gençleşen yönetimdeki genç Teşkilat Başkanı ve oturma düzeniyle verilen güçlü Meclis mesajı

AK PARTİ KURULTAYI OTURMA DÜZENİ SEÇİLMİŞLER ÖNDE ATANMIŞ BAKANLAR ARKA SIRADA
AK PARTİ KURULTAYI OTURMA DÜZENİ SEÇİLMİŞLER ÖNDE ATANMIŞ BAKANLAR ARKA SIRADA
AK PARTİ KURULTAYI OTURMA DÜZENİ SEÇİLMİŞLER ÖNDE ATANMIŞ BAKANLAR ARKA SIRADA

Anlaşılan o ki… 24 Haziran seçimleriyle birlikte başlayan yeni dönem yalnızca idari düzen ve Bakanlar Kurulu yapısını değil, siyaset yapısını da değiştirecek.
Nitekim…
AK Parti kurultayının siyasete mesaj özelliği taşıyan iki şifresi salona yansıdı:
Bir…
AK Parti’nin yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ile genel başkan yardımcılarından oluşan Merkez Yürütme Kurulu’na seçilenlere bakıldığında AK Parti yönetiminin yenilenmeyle birlikte gençleştiği görülüyor.
Öyle ki…
Erkan Kandemir, Hamza Dağ, Fatih Şahin gibi Gençlik Kolları’ndan gelen isimler partinin dümenine geçtiler.
Bu isimlerden…
Fatih Şahin geçen dönem üstlendiği Genel Sekreterlik görevini sürdürürken, Erkan Kandemir de mevcut teşkilatları kuran Mustafa Ataş’tan Teşkilat Başkanlığı’nı devraldı.
Bize göre…
Önümüzdeki sürece ilişkin AK Parti’nin en önemli yenilenme mesajı buydu. Çünkü, doğrudan teşkilatların geleceğini ilgilendiriyor.
Yanı sıra…
Yenilenme mesajı içinde, AK Parti kurulduğunda 18-20 yaş grubunda olan gençlerin kurultayla birlikte AK Parti yönetimini devraldığı vurgusunu da yapmak gerekiyor. Yerel seçim hazırlığını da bu genç kadro yapacak.
Dahası…
Efkan Ala, Numan Kurtulmuş, Hayati Yazıcı, Lütfi Elvan gibi deneyimli isimlerle harmanlanan gençleri “Cumhurbaşkanı Erdoğan geleceğin partisini şekillendirdi” şeklinde algılamak galiba daha doğru olacak.
İkincisi…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran seçimi kampanyasında, Bakanların parlamento dışından atanmasıyla TBMM’nin zayıflayacağı yorumlarına karşı “Güçlü Meclis” vurgusu yapmıştı.
Cumartesi günü…
Ekranlara yansımasa da salonda bulunanların dikkatini oturma düzeni çekti.
Bu düzende…
Seçilmişler olarak parti yönetimi ilk sıraya otururken, atanmışlar olan Bakanlar ilk kez parti kurultayında ikinci sırada oturdular.
Bu da…
Meydanlarda vurgulanan güçlü Meclis anlayışının yansımasıydı.
Görünen o ki…
İktidar partisi AK Parti kurultayının seçilmişler önde oturma düzeni, protokol sıralamasını da etkileyip değiştirecek.