Yeni dönemde Efkan Ala’nın da katkısıyla devlet yeni baştan yapılanıyor, kurumlarla birlikte bürokrasi yeniden şekillendiriliyor!

EFKAN ALA
EFKAN ALA
EFKAN ALA

İlk adım… 16 Nisan 2017 referandumuyla atıldı. Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’ne geçişi halkın onayladığı referandumdan sonra 24 Haziran seçimi de değişimin başlangıcı oldu.
Nitekim…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü yemin edip Başkan yetkileriyle göreve başlamasıyla yeni döneme de fiilen geçildi.
Artık…
Bugüne kadarki siyaset ve bürokrasi alışkanlıklarının değiştiği süreçteyiz. O değişimin en önemli işaret fişeği ise Bakanlar Kurulu oldu. Koalisyon dönemlerinde bakan sayısının 36’ya kadar ulaştığı kabine 16 bakana indi.
İnerken de…
Bazı bakanlıklar ortadan kalktı, bazı bakanlıklar birleşirken, devam eden 4 bakan dışında siyasetten gelmeyen isimlerle bakanlık kriteri değişti.
İşte…
Pazartesi akşamı açıklanan yeni Bakanlar Kurulu yapılanmasıyla en tepedeki düzenleme tamamlandı. Şimdi de piramidin tepesinden aşağıya doğru devlet organizasyonu yeni baştan yapılanıyor, kurumlar yeniden düzenleniyor.
Bazı kurumlar kapatılırken bazıları birleştiriliyor, bazılarının da bağlı oldukları bakanlıklar değişiyor. Dolayısıyla, devlet yeni baştan yapılanırken bürokrasi de yeniden şekilleniyor.
O bakımdan…
Ankara’da, özellikle de Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde seçim öncesinden başlayan hummalı bir çalışma var.
O çalışmaların merkezinde de, geçmişte Başbakanlık Müsteşarlığı ve İçişleri Bakanlığı gibi devletin röntgenini bilen önemli görevler üstlenen ve halen AK Parti Bursa Milletvekili olarak parlamentoda bulunan, Efkan Ala var.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan denetiminde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la birlikte yürütülen çalışmalar tamamlandıkça Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile uygulamaya geçiliyor.
Bürokrasinin gözü ve kulağı o nedenle Ankara’da.
İşin bir de vatandaş boyutu var.
Doğal olarak, daha hızlı ve daha iyi hizmet almak isteyen vatandaş sıkıntı yaşadığı kurumların yeni düzenlemeyle sorunsuz hale gelmesini bekliyor.
Çünkü…
Bütün mesele gömleğin ilk düğmesinin doğru iliklenmesinde yatıyor.
İlk düğme yanlış iliklendiğinde, bütün düğmeler de yanlış iliklenecek olması da şu günlerde Ankara’da atılan adımları daha kritik hale getiriyor.